Fotoğrafın bir haber sitesinde izinsiz kullanılması

öncelikle:
www.eksiduyuru.com

Gelen cevaplar doğrultusunda öncelikle mail atacağım, geri dönüş olmazsa da kendilerine dava açacağım. elimde screenshot ve ekran görüntüsü fotoğrafları var.

benzer süreç yaşamış olan vardır, avukat olup da bir fikir vermek isteyen vardır:

"İlgili kişiye

www.xxxxxxxxxxx/yyyyyyyyyy.blablabla

Bu haberde geçen fotoğraflardan bir tanesi benim fotoğrafım oluyor ve benden izinsiz kullanılmış durumda. Fotoğrafın yüksek çözünülüklü hali, ve ham veri (RAW) hali elimde mevcut ve yalnızca benim elimde mevcuttur, web sayfasının da fotoğraflarını çektim ayrıca ekran görüntülerini de aldım. Kaldırılması bir şeyi değiştirmeyecektir.

Şu an avukatım ile görüşüyorum.

"eğer ortada herhangi bir satış veya devir sözleşmesi yoksa bir fotoğraf üstündeki tüm maddi ve manevi haklar sahibine aittir. aksi bir durumda yani senin rızan hilafına sana ait olanı bir başkası kullanırsa hem suç hem de davaya konu olur."

Fotoğrafın bana ait olduğunu ve bu sitede kullanıldığını her türlü kanıtlayabilirim. Fotoğraflar ile ilgili bir söleşme de imzalamadım yani maddi ve manevi bütün haklar şahsıma aittir.

Bu mailime geri dönülmemesi, ve gerekenin yapılmaması durumunda maddi manevi dava açacağım.

Bilgilerinize
Cedri Tweedledee"

Şeklinde bir mail yazdım daha atmadaım. sizce uygun mudur? yoksa mailde direkt para talebinde bulnmalı mıyım? Ne kadar bir şey talep etmeliyim. (nikon d7000 falan aldıracak bir para gelir mi? :/)

ayrıca istediğim parayı direkt yazmalı mıyım, yoksa para talebinde bulunuyorum gibisnden bir şey mi ayzmalıyım?

dava açarsam da ne kadar bir para kazanabilirim ki? nasıl orta yol bulunur?

ayrıca üslubum çok mu sert? yoksa düzgün mü? daha mı formal olmam gerekir?

ayrıca gazetenin bize ulaşın sayfasındaki mail adresine yolluyorum maili olur mu dersiniz?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

oraya mail atarsan sana geri dönmezsen mal mal beklersin
telefon açıp böyle böyle bana ait bir fotoğrafı kullanmıssınız hakkımı talep ediyorum dyieceksin

  • neira  (14.05.12 19:10:10)
"geri dönüş olmazsa da kendilerine dava açacağım. elimde screenshot ve ekran görüntüsü fotoğrafları var."

Sen direkt iletişime geçtikten sonra o haberi silerlerse hiçbir hak iddia edemezsin, haberin olsun. Hukuk sisteminde (Bilişim Hukuğu) aldığın ekran görüntüsü ya da screenshot zımbırtısı bir işe yaramıyor, haberin ola.

Altı üstü bir fotoğraf, ne kadar kopartabilirsin ki? Olay haksızlık değil zaten anladığım kadarıyla, senin fotoğrafın kullanılmış ve direkt bişeyler kopartma peşindesin, ne diyelim, yolun açık olsun. Arkandayız!
  • exla  (14.05.12 19:17:13)
Bir proje için çektiğim fotoğraf kullanılıyor, oh ne ala her önüne gelen gelsin fotoğraflarımı kullansın o halde. bende eşşek başı millet kullansın benim fotoğrafları, bana bişey demeden ben de enayi gibi bekliyim :)

profesyonel falan değilim, öyle bir niyetim de yok, ama başkasının benim fotoğrafımdan kazanç elde etmesi sinirimi bozuyor.
  • cedric tweedledee  (14.05.12 19:33:40)
exla hem haklı hem haksız.
eğer hukuki makamlar aracılığı ile bu tespiti yaptırırsan siteden kaldırılmış olmasının anlamı yok. ancak sadece ekran görüntüsü tamamen yeterli olmayabilir şu şartlarda. ne zaman dönüyorsun türkiye'ye? onu söyle önce ona göre daha gerçekçi metod iletelim.

  • ben smyrna  (14.05.12 20:25:03)
cedric sen hep 1 numaralı panpamsın biliyorsun değil mi? canım benim :)gazan mübarek olsun

  • zenc  (14.05.12 20:47:34)
vallahi ne zaman gelebilirim hiç bilemiyorum. hiç belli değil. ama gelmeye çalışıyorum 1 ay sonrasına falan :/ bilemiyorum hiç :/

@ zenc: karşimsin.
  • cedric tweedledee  (14.05.12 23:01:40)