Gümrük

hong kong dan bir ürün sipariş ettim

bedeli 89 dolar. euro karşılığı ise 67.5 €.

60 dolar shipping ödedim.

ürün geldi 149 dolara.

sen atatürk havalimanı gümrüğ de ki bu ürün gümrüğe takılır.

bana bunun kıymet bedelini ispat edin.

aldığım sitenin çıktısını, proforma faturasını, sipariş detayımı kendilerine yolladım

içerikte ürün bedeli 89.90 $ + 59 $ kargo bedeli olarak toplam = 148,9 $ olarak detaylıca yazılıyor.

kendilerine bunu sundum ve kabul etmeyerek bizce bunun bedeli 150 dolar dediler.

muhtemelen google a yazıp ebay sonuçlarından çıkan 150 $ (free shipping) satışını dikkate aldılar.

halbuki benim ürünü aldığım site daha yukarılarda gözüküyor.

neyse kendilerine sizin dikkate aldığınız bedelin içinde kargo da mevcut desem de bizi ilgilendirmez. isterseniz uğraşın bu sefer de devlet kanunlarıyla engellenirsiniz bu yüzden hiç uzatmadan %20 vergiyi ve 65 lira bekleme bedelini ödeyin dediler. ayrıca bunun haricinde bedeller çıkabilirmiş. muhakkak çıkar da.

şimdi ben bunu ödemek istemiyorum. haklı olduğum bir konuda haksız gibi muamele görmek istemiyorum.

bu yazışmalardan ötürü 65 lira da bekleme bedelini tarafıma fatura ettiler. bunu da anlayabilmiş değilim. ben istenen evrakları hep vaktinde gönderdim ve bekleme sebebim gümrük ile dhl arasındaki bürokrasi.

20 günden sonra ürünü çekemezsem devletin malı olacakmış. bunun 10 günü yazışma evrak yollama sonuç beklemeyle geçti. 2 gün de haftasonundan geçecek. tahmin ediyorum ki ben ödemeye razı olduğum zaman aradan geçen sürede son 2-3 güne girilecek. bunlar da bunu bildiğinden ne bedel kesiliyosa muafına vs bakmadan kesecekler. ya alıcam o ürünü ya da orda kalıcak ya. bir nevi rest çekicekler.

bu arada ürün de demirden bir dirsek. üzerinde cm ve derece ayarları mevcut. elektronik kozmetik vb bir ürün de değil.

ne yapabilirim. gidiş geliş 5 saat yol tepip telefona bakmadıkları için bostancıdan yenibosnaya gittim. sonuç bu.

sen almazsan ürünü geri göndermek zorundalar, sen de para iadesi talep eder ve alırsın. ben olsam böyle yapardım, onlara da bir kuruş bile koklatmazdım.

  • cro.magnon  (04.05.12 21:43:50)
gümrük çok ayrı bi beylik hocam. çok bişey yok malesef yapabileceğin...

  • hope ender  (04.05.12 21:44:10)
ürünü geri gönderirken de masraflar tarafımdan karşılanacak. ve durduk yere bir de geri gönderim ücreti ödeyeceğim.

bir lira bile koklatmak niyetinde değilim.

kaldı ki bunu dhl deki devlet memuruna da söyledim. 1 lira hakkım geçmesin diye 10 lira masrafa girerim diye.

bu sefer de devletin yaptırımlarını sunarım sana dedi.

ne o hapse mi atıcaksın diye sordum.
oraya kadar bile gider dedi.

güldüm baya bi dedim bunun için hapse girersem alnımın akıyla dolaşırım sokaklarda.

böyle de caydırmaya çalışıyorlar insanları.
  • eeb  (04.05.12 21:48:09)
açık açık tehtit etmiş görevli memur seni keşke bunu belgeleseydin bir şekilde kayıt edip.o zaman elin güçlenirdi..
ben xx bir üniversitede xx bir bölümdeyim major derslerin birinin hocasıyla tartıştık kadın beni agzınla kuş tutsan geçirmeyecem seni ben bu dersi verdiğim sürece dedi..o sırada ses kaydı yaptıgımın farkında değildi.ertesi gün kadının odasına ses cd sini ve ''el mi yaman bey mi yaman'' yazılı notu bıraktım. vize ve finallerde öylesine doldurdum kagıdı iki sene boyunca A geldi o kadından aldıgım dersler . seneye yine 4. sınıf derslerinde karsılasacaz kendisiyle yaptıgı hata yüzünden pek rahat bir öğrencilik yaşıyorum.

  • mortac  (04.05.12 21:56:22)
@eeb, bakış açını anlıyorum hocam. Ama geri gönderme parasını rüşvet olarak versen bu olay çözülür. son dediğin mesajda da "bak hapise kadar yolu var" falan rüşvet kokuyor bence. Böyle iğrenç zihniyete para kaptırmazsın umarım. Allah hepsinin belasını versin.

  • dampire  (04.05.12 21:56:56)
geri gönderme parası diye birşey yok. siz ürünü gümrükten almazsanız "alıcıya ulaşmadı" mazeretiyle aynı şekilde gönderene geri döner. eğer paypal vs. vasıtasıyla ödeme yaptıysanız orada da case açar paranızı geri alırsınız. kaldı ki ürün geri dönmese bile size ulaşmadığı için case açma hakkınız var.

  • cro.magnon  (05.05.12 00:01:32 ~ 00:02:19)
dhl sitesinde kargonun durumu olarak alıcıya bilgi verildi yazısı mevcut.

bu durumda ben üzerime düşen miktarı ödemediğim için alamadığım gibi bi durum ortaya çıkıyor.

ve söylendiği üzere 20 gün içerisinde alınmayan ürünler de gümrükte kalıyor ve devletin oluyor.

bana söylenen bu. dhl tarafından.
  • eeb  (05.05.12 00:43:00)