imla

Küçük balık:
"Geçmiş günlerden siz söz açtınız." diye cevap verdi.

Küçük balık:
"Geçmiş günlerden siz söz açtınız," diye cevap verdi.

Yayıma hazırlanan bir kitabın düzeltim aşamasında, yukarıdaki yazımlardan hangisi doğru? Yani, tırnağı kapatmadan önce nokta mı koymalıyız, virgül mü?
Ben nokta diye biliyordum ama yayım aşamasında virgül sanırım, lütfen cevap verin, kafam çok karıştı :/ :/

virgul konur mu hiç yahu

  • exxxessive  (04.05.12 12:26:24)
nokta konmalıdır. iç içe birleşik cümledir.

  • cemallamec  (04.05.12 12:28:17)
metnin devamına bağlı. hemen ardından bir şey daha söylüyorsa virgül yanlış değil diye biliyorum.

  • anonim yazar  (04.05.12 12:33:55)
(git: 398781)

Yani, virgül konulacak. Hatta şu biçim kitap formatına daha da uygun olabilir(Sizin kullanımınız yanlış değildir):

Küçük balık, "Geçmiş günlerden siz söz açtınız," diye cevap verdi.

Bütün kitap için tek bir format seçilmeli ve hep o şekilde kullanılmalı.
  • samansapı  (04.05.12 13:07:18 ~ 13:10:57)
tabiki virgül konur. buna nokta koy diyen gitsin ilkokulu yeniden okusun amk.

  • blackmail  (04.05.12 13:46:52)
Nokta konur.
@samansapı: O soruda nokta konulacağı belirtilmiş farkındaysanız.Oraya virgül konmaz.

  • grgn  (04.05.12 14:24:03)
@ grgn arkadaşın sorduğu yer tırnağın içindeki nokta. Cümlenin sonundaki değil. O duyuruda iki farklı yer tartışıldı. Bir tırnak içindeki noktalama, bir de cümle içindeki noktalama.

Ayrıca diğer duyurudaki cevabınız da yanlış. Kitaplardaki standart benim dediğim şekildedir.
  • samansapı  (04.05.12 15:25:31 ~ 15:27:06)
Virgül konulacak. Nokta konulması doğru bilinen yanlışlardan. Yayıncılık dünyasında editörler, redaktörler vb. hep virgül konması gerektiğini söylerler. Hatta böyle bir tartışmada bir yayıncı-eleştirmenin bu konunun özellikle üstünde durduğunu biliyorum.

  • microfiction  (04.05.12 17:37:42 ~ 18:36:35)