Sizce bir insanı dinlenir kılan nedir?

Soru yukarıda.
Bir insanın diksiyonu düzgün olsa bile dinlenemeyebilirken, bir başkasının diksiyonu spikerlik düzeyinde olmasa da sizi saatlerce kendine bağlayabiliyor?
Nedir peki bu iki insan arasındaki farklar?

(git: 403333)

buradaki yanıtlara baktıktan sonra:

---

bu hatipleri dinleyin. özellikleri nelerdir? başkaları ile dinleyin. karışık insanlarla. çocuk olsun yanınızda. yaşlılar. gevezeler. dikkatli dinleyenler. onları gözlemleyin.

kimi ne kadar dinliyorlar?

ve zamanla sizin de hitabetinize ve hitap ettiğiniz kesime göre tarzınız oturacak.

saldırgan kibar cici düz akıcı hızlı... nasıl bir hatip olacaksınız?

---

dinlenir kılmak === anlatılan şey X hitabet

mesela bakan ali babacan çok kötü bir hatip. neredeyse daha kötüsü olamaz. ama adam canavar. odtü'den 4.0 ile mezun.

bir de süleyman demirel var. gelmiş geçmiş en iyi hatip.

ali babacan süper bir konu anlatıyor ama dinleyen yok.

onu demirel anlatsa?

veya demirel saçma bir şey anlatsa?

yani hem konu (metin) güzel olacak hem de hitabet güzel olacak.

---

ve dediğim gibi, hitabet ciddi bir sahne sanatıdır.

kilo tip boy pos KIYAFET çok önemli.

198cm jilet gibi giyinmiş birisi ayrı 155 bir adam ayrı.

ama ne kadar ayrı? ilk 1-2 dakika. sonra hitabet alır sazı.

mesela ilaç mümessileri. uzun boylu bakımlı güzel giyinirler.

ama dediğim gibi, anlattığınız metin de çok çok önemli. yoksa kahvede ciddi bir havada saçmalayan adamlardan farkınız kalmaz.

---

bunu uzun uzun okuyun:

mserdark.com

mesela ufak takılmalar yapmayın denmiş. çok güzel.

adam tam tüm salonu avucuna almış:

"ben.... bu güne kadar... bu sunumu... 800 kez yaptım ay yok 788 kez yoo 798 kez aman yahu yaptım işte çok oldu he he he" yapmayın gibi.

800 de gitsin be adam.

bunlar zamanla oturacak şeyler.

en iyi hitabet: aşk hitabetidir.

kıza olmayan şeyleri söyleseniz yine komik ama kekeme gibi mırın kırın söyleseniz yine komik.

metin de lazım, hitabet de lazım.
  • truvaiti  (30.04.12 19:18:07)
akıcı ve etkili (ses tonu, vurgular vs) bir konuşma

  • neysene  (30.04.12 19:20:48)
akıcı ve kendini tekrar etmeden konuşması. anlatılan şeyin inanılarak ya da yaşar gibi anlatılması dinleyiciyi oldukça bağlar. bu durumda tonlamalar da çok önemli.

  • girl in a coma  (30.04.12 19:21:46)
yani hitabette işte çok farklı hatipler olduğu için, herkesin enstrümanı farklı. bach farklı ibo farklı tarkan farklı pink floyd farklı.

tarzı da hitap ettiği kesim de farklı.

arınç mesela düz konuşur. 3-4 kelimede bir susar, bakar. rte sert konuşur, saldırgandır. zeki müren zaten sanatçıdır. dinletir ama yeri vardır.

ahmet hakan berbat konuşur. her kelimede vurgu yapar-dı, artık azalttı. CUM-HUR-BAŞ-KA-NI AH-MET NEC-DET SE-ZER derdi, dinleyen yorulurdu.

mesela cübbeli hoca gayet güzel konuşuyor. adam şirin cici efendi. hitabetinden ziyade bilgisi daha önde. nefes almadan anlatıyor. ali kırca spiker hatip tarzı ses tonu tam ayarında.

----

şu spikerlik örneğinden VAZGEÇİN.

spiker HATİP değildir. readerdir, okuyucudur.

gezegendeki en berbat hatip banu güven'dir. her salise ama her ama her ama her salise

eee ııı iii eee iii der. daha kötüsü olamaz. anında değiştiririm kanalı. ama millet seviyor, çok ilginç.

---

mesela fatih altaylı. eee ııı der lafı anlaşılmaz ses boğuktur ama adam uyanık bilgili soruları süper konuya hakim çok dikkatli...

----

vs vs vs.
  • truvaiti  (30.04.12 19:25:31 ~ 19:27:27)
mesajim bulunsun, sonra okuyucam linkleri

bu arada ingilizcen varsa story telling diye arat, is dunyasi ile ilgili yerlerde oldukca ustunde durulan bir mevzu bu.
  • no christ requiress  (30.04.12 19:27:06)
mesela:

tvarsivi.com

video az ilerleyince konuşan bir tiyatrocu var. sakallı olan.

her saniye eeee diyor. yılların tiyatrocusu ama ben 1 saniye dinlemem. neden eee diyorsun be adam düzgün konuş işte?

--

body language bence şişirilmiş bir balon değilse bile abartıldığı kesin.

siz aslan gibi kükreyerek kendine güvenerek tane tane konuşun da ellerin açısı bacakların sağı solu falan fark etmez.

zaten tüm body language kitaplarının sonunda "bu yazılanlar kültürel sosyal vs vs durumlara göre değişebilir" der.
  • truvaiti  (30.04.12 19:32:02)
bunların da antremanları çok çok var.

mesela, bir konu veriliyor size aralıksız 1 dakika konuşmaya çalışıyorsunuz hemen.

mesela konu kravat. başlayın konuşmaya.

şaka gibi ama insan 20 saniye konuşamıyor. böyle konular hakkında konuşmaya kalkın. MUTLAKA sesinizi kaydedin.
  • truvaiti  (30.04.12 19:33:26)
zarfa bakma mazrufa bak

  • compadrito  (30.04.12 19:39:38)
yalan tabiki. kim daha çok yalan söylerse ya da abartarak konuşursa o ilgiyle dinleniyor bu memlekette, belkide her yerde bilemiyorum o kadarını.

  • blackmail  (30.04.12 20:03:55)
kendisi de iyi bir dinleyici ise dinlenir biridir.

  • ermanen  (30.04.12 20:14:29)
zarf da önemli mazruf da önemli.

ali babacan mesela. net kötü konuşuyor.

ha nedir adamın başarısı belli her şeyi belli ama konuşması nasıl? çok kötü. pazarda limon satsa 1 kişi almaz.

---

diksiyon - hitabet ilişkisi şöyle:

yapıveccen ediveccen diye konuşan adamın sağlam hatip olması çok zor ama sırf iyi bir diksiyon seni iyi bir hatip yapmaz.

güzellik - sinema oyunculuğu gibi.

ikisi birden olsa harika ama çok güzel olup da berbat oyuncu olanlar veya yamuk yumuk sıradan adam olup da harika oyuncu olan var.

----

mesela türkan şoray:

www.youtube.com

2 kelimeyi bir araya getiremiyor.

eee eee demeden nefes alamıyor. dayanamıyorum kapatıcam hemen. 30 saniyede 14 kez eee dedi. eller kollar havada gözler nereye bakıyor kim bilir. hitabet berbat ötesi. kulağımın ayarı bozulacak.

ama kamera karşısında inanılmaz iyi.

ama hülya koçyiğit hitabet olarak da çok iyi.

yani telaffuza çok takmayın.
  • truvaiti  (30.04.12 20:26:48 ~ 20:27:32)
bit.ly

ki bu yine en en en en iyi hali. eskiden çok çok çok daha kötüydü. hatta zamanında beyaz ile yakınlaşma olmuştu aralarında. beyaz da kendisi için "hiç de tahmin ettiğim gibi değilmiş" demişti.

mesleğinde nasıl? 1 nolu kadın.

türkçe seslendirmesi nasıl? süper. telaffuzu tam kusursuz istanbul ağzı.

ama hitabet?

olabileceğinin en kötüsü.
  • truvaiti  (30.04.12 20:31:21)
-olay örgüsünü iyi kurmadı (dam diyon kapı diyon hacı amca ne diyon)
-az mimik ve ölçülü el kol hareketleri kullanması ( bkz: akp öncesi trt haber spikerleri)
-vurgu ve tonlamalardaki hakimiyet
-etkileyici ses (bu da benden)
  • cecilia  (30.04.12 21:06:50 ~ 21:07:13)
kitap oku gerisi kendiliğinden gelişir.

  • memoxlarge  (30.04.12 21:19:44)