Güzel konuşmak istiyorum

Sevgili arkadaşlar,
eğer bugünden itibaren, hatip/güzel konuşan bir insan olmak için gerekenleri yapmak istiyorum desem; hergün neler yapmamı önerirsiniz?
-hergün sesli kitap oku
-o berber tekerlemelerini çalış
-nefes egzersizleri yap vs.

Bana bu tip önerilerde bulunabilirmisiniz?
Güzel konuşan bir insan olamasam bile, en azından elimden geleni yaptım diyerek, vicdanen rahatlamak istiyorum.

ankaralı ve konyalı arkadaşlarından kurtul

  • aşksız prens  (30.04.12 12:10:07)
Sen beni tanıyorsun sanırım, benim çevremi onlar oluşturuyor zaten =)

  • herşeyi soran adam  (30.04.12 12:12:48)
diksiyon kursuna gitmeni öneririm. eğer gidemiyorsan diksiyon kitabı al, oradaki eksersizleri düzenli olarak çalış. nefes teknikleri de çok önemli. asıl önemli olan harflerin sesini doğru çıkarmak. doğru sesleri çıkarabilmek için yapman gereken egzersizler kitapta bulunur. saydığın şeylerde doğru.

  • little owl  (30.04.12 12:18:28)
1. Hitabet farkli diksiyon cok farkli.

Sakip sabanci call center a girse kimse almaz ama rahmetli iyiydi.

Sabanci diye de dinlerdik ama yine de iyiydi.

Veya hatun kusursuz ntv spikeridir de toplumda kimse dinlemez.
  • truvaiti  (30.04.12 12:37:13)
2. Genelde dini kesim ( sohbet vaaz hutbe vs vs) ve askeri kesim guzel konusur.

Guzel konusanlari dinleyin.

Erbakan - cubbeli hoca (ayni tarz)
demirel (cok iyidir)
melih gokcek
erdogan (saldirgan hatip)
fethullah gulen
ali kirca (iyidir)
cem yilmaz (4 saatte bir kez eee demez teklemez)
zeki muren
akp sozcusu celik (2 saat ezberden konusur)

bunlar iyidir. Kilicdaroglu abdullah gul bunlar kotu. Iyi olanlari dinleyin mumkunse yakindan izleyin.
  • truvaiti  (30.04.12 12:54:57)
3.

Universite mezunu insanlarin ne yazik ki yuzde 99.99 u her ama her ama her ama her salise

eee eee eee

iiii iii iii

ıı ııı

diyor. Sakin demeyin. Hitabet yapan adami bitirir. Eee derseniz olmaz.

Gecen fatih altay liya tiyatrocular konuk oldular. Berbat otesi idi. Diksiyon harika ama her her her her her her salise

eee eee eeee eeee eee

rezil otesi.

Sesinizi kaydedin ve eee dememeye calisin degil, asla ve asla demeyin.
  • truvaiti  (30.04.12 12:59:06)
4. Cuma hutbeleri iyidir. Cumaya gidin dinleyin. Arada vurgudur tekrardir sesi alcaltma yukseltme vs vs gorursunuz.

5. Saglikli olun. Sigara olmasin. Ses logitech 5+1 gibi ciksin.

6. Hitabet ciddi bir sahne sanatidir. Ortalama bir adami basbakan veya ulkenin trilyonlar kazanan standup cisi yapabilir. Ciddiye alin.

7. Kronometre tutun. Dakikada kac kelime konusuyorlar bakin.

8. Zamanla sizin tarziniz da oturur. Acele etmeyin.

9. Sik antreman yapin. Bir yerde konusun. Sohbet acin bakin kim dinliyor kim dinlemiyor.
  • truvaiti  (30.04.12 13:02:20)
10.

Tam karsilamasa da serdar kuzuloglu'nun

sunum yapmakla ilgili uzun bir yazisi var. Ona bakin.

11. Mumkunse esnaflara takilin. Pazarcilar iyidir mesela. Ciddiyim. Yaslilarla konusun. Cocuklarla ve polislerle konusun. Onlar sizi dinliyorsa herkes dinler.
  • truvaiti  (30.04.12 13:08:59)
1 yıl radyoda program sundum. üniversitede bikaç derse girmişliğim var. proje sunumları...vb tecrübelerim var. bu konuda değerlendirilmesi gereken ilk şey, ağzından çıkanı kulağın duyması olmalı. kendini iyi dinlemen gerekiyor. daha sen kendini dinlemezken ben neden dinleyeyeyim?

ikinci nokta, bahsetmek istediğin konuya yeterince hakim olmak olmadığında konuyu dağıtmadan kıvırmaya yetecek kadar konsantre olmak gerekiyor.

ek olarak, drama eğitimi alabilirsin.

yalnız kaldığında kendini sahnede binlerce insana konuşma yaptığını hayal edip aklına esen konulardan konuşabilirsin.

iyi yalan söyleyen biriysen bunları kolaylıkla becerebileceğini düşünüyorum. 5kişiye karşı konuşmakla 5bin kişiye karşı konuşmak arasında fark yok. biraz özgüven meselesi
  • cokta cokoprens  (30.04.12 13:28:04)
guzel konusma isinin teknik yonunden baska bir boyuta degineyim ben de;

hakkinda konustugunuz konuyu cok iyi bilin, icsellestirene kadar ezberleyin. iste o zaman ee'lemezsiniz.
  • no christ requiress  (30.04.12 19:32:05)
cok oku.

mesela yirmi sene, gunde 4 saat...
  • compadrito  (30.04.12 19:54:16)