Bataryayı kablo ile şarj etme

Vodafone'un bir telefonu var bende, şarj kablosunu kaybettim. ve ne yazık ki kimsede satmıyor. batarya'nın üzerinde bakır plakalar var. iphone şarj kablosunu kessem bu uçlara bağlayarak şarj edebilirim sanırım ancak bu uçlardan hangisi nötr hangisi faz nasıl anlarım. 3 tane ayrı bakır var. 2 si faz biri nötr sanırım.

çok tehlikeli bi iş yapıyorsun. iphone'un pili li-ion, acaba o telefonun pili de aynı mı bu bir. ikincisi, şarj olma akım değerleri farklı olabilir. iki durumda da yangın çıkarma riskin var. aman diyeyim.

  • roket adam  (27.04.12 00:40:36)
hocam 5volt ile ne yangını çıksın ki :D

  • dogabey  (27.04.12 00:42:30)
sırayla dene ben 6630 cep telefonuna öyle birşey yapmıştım. yanlış taktığımda korktuğum gibi havaya uçmadım, telefon da bozulmadı. ama başkasının telefonu için garanti veremem. benim telefonum 7 senelik, o yüzden korkmadan üzerinde saçmasalak şeyler deneyebiliyorum.

  • thracian  (27.04.12 00:43:06)
Patlayan batarya diye bir şey hiç duymadınız sanırım. Çok kısa bi google araması halbuki:

www.google.com.tr
  • roket adam  (27.04.12 00:58:59)
bataryayi charge controller devresi kullanmadan sarj edersen pil doldugu zaman bile sarj oldugu icin zamanla sismeye baslayacak, en sonunda da (buyuk ihtimal) patlayacak veya akacaktir. yani sana tavsiyem hic ugrasma, iyice arastir internette, sarj aleti bulma ihtimalin cok daha fazla.

  • tom riddle  (27.04.12 01:07:02 ~ 01:08:04)
ist. daysan yazıcıoğlu 2'na git .orada illa bulursun bişeyler.

  • keller  (27.04.12 10:19:25)