8000 TL nasıl değerlendirilir?

MErhaba arkadaşlar,

8000 TL param var, Her ay üzerine 1000-1500 arası koyabilirim.
Bu parayı nasıl değerlendirebilirim sizce?

Faize bulaşmak istemiyorum. İddaa vs ile gelmeyin lütfen, 1 yıl sonra araba almak istiyorum.

Yani Döviz al, altın al gibi önerilere açığım.

Hepinize tşkler.

Ek olarak işte 3 ay önce şunu alsaydın şu kadar olurdu gibi istatistik de verme imkanınız varsa sevinirim : )

Risk almadan ciddi bir getiri elde etmek zor.
Döviz ve altın kararsız gidiyor bu aralar, bence onlara bulaşma.

Faizle de anca enflasyona yenilmemiş olursun.

Borsa ya da VOB gibi seçenekler kalıyor geriye ama bunlar da risk taşıyan piyasalar. Yatırdığın parayı üçe katlayabileceğin gibi üçte birine düşürme ihtimalin de var.
  • cakabo  (26.04.12 12:04:27)
borsa'ya gir hacı.

ya da bana ver, burs olarak.

edit: burs verince vergiden düşüyorlar. hehe.
  • klassno  (26.04.12 12:05:48 ~ 12:06:10)
euro al derim, şu ara düşmüş durumda, ama yazın yükselir kesin.

  • goldentitan  (26.04.12 12:10:30)
işbankası mail atmış bana, bono-tahvil satışı başlığı altında. param olmadığı için ilgilenmedim ama sen araştırabilirsin.

  • 26.11  (26.04.12 12:23:17)
Borsaya tecrubeniz yoksa girmeyin.

  • gurur  (26.04.12 12:24:34)
tecrübe ve bilgi sahibi iseniz borsa ya da foreks ile paranızı kısa zamanda 2-3'e katlayabilirsiniz. Tabi bu işler acayip risklidir. Aynı sürede paranızın tamamına yakınını da kaybedebilirsiniz.

Ticaret yaparak da değerlendirilebilir. yurtdışından değişik ve eksantrik ürünler getirip, satabilirsiniz. tabi bunun da riski mevcut. mallar gümrükte takılabilir. ürünler elde patlayabilir. sanırım çalıştığınız için de ekstra vakit harcamanız gerekebilir.

uzun lafın kısası risk almadan parayı kısa sürede değerlendirmek güç.
  • arşivci  (26.04.12 13:01:34 ~ 13:01:58)
Altın konusun da ne düşünüyorsunuz acaba?

5 tane büyük altın alsam her ay 1 tane daha alsam, mantıksız mı olur? Öle parayı 3'e 4'e çıkarma gibi değil de hiç yoktan iyidir gibisinden. Olmaz mı ?
  • canbonomobenseno  (26.04.12 13:14:32)
devlet tahvili, hazine bonosu gibi şeyler alabilirsin. riski sıfır.

  • njtbcrn  (26.04.12 22:43:24)