2000 kelimelik ingilizce sözlük

Dear Sir or Madam,

İki farklı kaynak vardı, duyuruda rastlamıştım ama şimdi arasam da bulamadım.

Birinde sadece 2.000 kelime kullanılarak hazırlanmış haberler vardı. Ayrıca sitede 2.000 kelimelik bu sözlük de bulunuyordu. Sadece 2.000 kelimeyi ezberleyince o siteyi tamamen okuyabiliyordun.

Diğerinde de 1.000 kelimelik böyle en çok kullanılan kelimeler sözlüğü vardı ama onda nasıl bir şeyler oluyordu onu tam hatırlamıyorum.

İkisi de ingilzce öğrenmeye yardımcı olsun diyeydi.

Bu benim hatırlayamadığım şeyler nedir? Bilen, duyan var mı?

wikipedia simple english sekmesinden basic english e bakabilirsin.BE 1500 diye arama yap.

simple.wikipedia.org:Basic_English_combined_wordlist
  • kelepir  (25.04.12 15:34:08 ~ 15:37:43)
bu duyuruyu açan bendim. yani benimdir herhalde. başkası da anlatmıştır belki ama ben çok anlatmıştım "zamanında".

1. voa special news

voice of america adlı kanalın kolaylaştırılmış ingilizce haber bülteni.

voa demiş ki:

===> haberleri yavaş yavaş okuyup mp3'ünü koyacağım
===> çoğunda da .pdf olacak
==> ve tüm haberleri sadece 1500 kelime ile sunacağım. bunu kelime listesini de .pdf olarak yayınlayacağım.

voa special english haber sitesi:

www.voanews.com

wordbook mevzusu (haberin altından indirebilirsiniz, Download full wordbook [PDF] yazan yerden):

www.voanews.com

devamını az sonra yazacağım.
  • truvaiti  (25.04.12 17:15:43 ~ 17:16:48)
2.

the oxford 3000

oxford demiş ki:

1. ingilizce'de en çok kullanılan 3000 kelimeyi çıkarayım.

2. dahası sözlüklerimde bir kelimeyi izah ederken de bu 3000 kelimeden
faydalanayım.

3. dahası da, herhangi bir metnin yüzde kaçı bu 3000 kelimelik kelime grubundan oluşuyor, onu da göstereyim.

----

The Oxford 3000 mevzusu:

oald8.oxfordlearnersdictionaries.com (see more'u tıklayın)

burada zaten metinde geçen, herhangi bir metindeki kelimelerin yüzde kaçı oxford 3000'de var, onu bulma şeysi:

bit.ly

---

ve The Oxford 3000, .pdf formatında:

bit.ly (144kb)

tabi böyle çok liste var. ama en sağlamları temel olanları bunlar.
  • truvaiti  (25.04.12 17:25:09 ~ 17:26:06)