İtalya Vizesi

ARkadaşlar biz 2 arkadaş 31 mayısta interrail yapmayı kararlaştırdık.Öğrenciyiz.Uçak biletlerimiz , otel rezervasyonlarımız , pasaport fln hepsi tamam. Vizeye başvuruyu hangi tarihte yapmamız gerektiğini tam olarak bilemiyoruz.Bazıları 3 hafta önceden diyor , bazıları 1 ay önceden diyor.Tam olarak karar veremedim 23 nisan haftası idata'ya gitmeyi düşünüyorum bana 3 hafta sonrasına randevu verirler filan diye.Sizce ne zaman yapmayılıyım ? İtalyan Konsolosluğuna hitaben dilekçeyi de İtalyanca mı yazmalıyım ?

ilk defa alıyorsanız 3 hafta + yüzyüze görüşme isteyebilirler.
ikinci veya daha fazlaysa 2 haftada verirler.

Dilekçe türkçe olabilir, gişedeki memurlar türk çünkü.
  • cruseo  (21.04.12 14:17:40)
Dilekçe örneğine bakıyorum ama nasıl yazacağım dilekçeyi dilekçe örneği gösterebilir misiniz?

  • semih23  (21.04.12 14:31:44)
1 ay öncesi iyi ya. sıkıntıya girmeden halledersiniz, eksik belge olursa rahatlıkla tamamlarsınız. ilk schengen vizenizse görüşmeye gideceksiniz ama şu aralar çok kalabalık olduğunu sanmıyorum, en geç 1 hafta sonrasına görüşme verirler.

  • montreal  (21.04.12 14:36:41)
Bu hafta gideyim kafam rahat olsun o zaman kalabalık olmadan

  • semih23  (21.04.12 14:40:48)
hacı geçen sene biz de interrail yaptık italya'dan başlayarak. dilekçeyi bulunca kopyalarım buraya.

  • sezercik yavrum benim  (21.04.12 15:04:02)
Dostum bu hafta içinde idata'ya başvuru yaptım. tam 1 hafta sonrasına görüşme randevusu verdiler. Görüşme dediğim de 15 dakikalık süre ayrılmış, 5 dakika falan sürüyormuş. Ertesi gün de vize hazır. Bu ara yoğunluğun arttığı söyleniyor, başvurunu yap aradan çıksın derim.

  • Lethe  (21.04.12 15:19:10 ~ 15:19:50)
Kopyalarsan çok memnun olurum

  • semih23  (21.04.12 15:19:57)
Bu haftaiçi yapmayı düşünüyorum inşallah cok yoğun olmaz

  • semih23  (21.04.12 15:20:48)
yüzyüze görüşme şöylee oluyor. dışarda veya içerde bekliyorsunuz. adınız okunuyor, giriyorsunuz içeri. İdata teslim ettiğiniz tüm belgeler adamın önünde, size türkçe olarak nereye gideceğinizi, neden gitmek istediniğizi soruyor. cevabını veriyorsunuz. adam sayfalara tek tek damga vuruyor ve gönderiyor sizi. ertesi gün vizeniz hazır. bu görüşme 1 dk bile sürmüyor.

ne için dilekçe yazacaksınız? ben size göndereyim.
  • artikbenimdebirvolvomvar  (21.04.12 15:29:44)
ailemin konsolosluğa hitaben dilekçe yazılması gerekiyormuş 18ime 1 ay kaldı

  • semih23  (21.04.12 15:32:02)
İtalya Başkonsolosluğuna;
İstanbul

12 Temmuz 2011 tarihi itibariyle İtalya, İspanya, Fransa ve Hollanda’daki çeşitli şehirlerde turistik gezi amacıyla, 15 gün süreyle bulunmak istiyorum. Uçuş bilgilerim, gezi güzergahım ve otel rezervasyonlarım aşağıdadır. Bilgilerinize arz ederim.

12 Temmuz 2011-İstanbul-Roma (Pegasus Havayolları ile uçuş)

12-13-14 Temmuz 2011-Roma, Fiumicino (B&B Insula Portus’ta konaklama)

15 Temmuz 2011-Venedik (Trenle Milano’ya gidiş)

16-17 Temmuz 2011-Milano (Art Hotel Navigli’de konaklama)

18 Temmuz 2011-Torino (Trenle Monaco’ya gidiş)

19 Temmuz 2011-Monaco (Trenle Marseille’ya gidiş)

19 Temmuz 2011-Marseille (Citéa Marseille Saint Charles’ta konaklama)

20-21-22 Temmuz 2011-Barcelona (Barcelona Center’da konaklama)

22 Temmuz 2011-Madrid (Trenle Bordeaux’ya gidiş)

23 Temmuz 2011-Bordeaux (Trenle Paris’e gidiş)

24-25 Temmuz 2011-Paris (Concorde Montparnasse’de konaklama)

26 Temmuz 2011-Amsterdam-İstanbul (Concorde havayolları)

Adres:

ben bu dilekçeden bahsediyordum bu arada :) gerçi bu da lazım olacak diye biliyorum.
  • sezercik yavrum benim  (21.04.12 15:48:40)