ygs'de 47binincilik

tıp isteyen bir evladımız:

ygs'de 47bininci oldum demiş.

şimdi bu puan türleri senede 100 kez değişiyor...

1. bu insanın önündeki 47binin hepsi tıp yazma hakkı olan insanlar değildir di mi? sözelci eşit ağırlıkçı da vardır sanırım arasında?

varsa, ne kadarı vardır?

[mesela, bizim zamanımızda öys varken, sözelci eşit ağırlıkçı falan asla fenci sıralamasına giremiyordu çünkü sınavları kitapçığı ayrı idi]

2. bu insanın 2. sınavdaki performansı ile tıp kazanmasına imkan var mı? düşük bir tıp veya ege tıp mesela? okul puanı da normal işte.

herhangi bir devlet üniversitesinde tıbba girme imkanı yok malesef. ikinci bölümde matematiği de feni de full yaptığını varsayarsak 10 bini zorlayan bir derecesi olur.

  • cro.magnon  (20.04.12 19:42:15)
ege tıp yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 3500le kapatıyor aşağı yukarı. otalamanın üzerinde bir tıp. en düşük tıp ise en son kahramanmaraş sütçü imam idi. bu da yaklaşık 10 bin ile kapatıyor. türkiye'deki en düşük tıbbın puanı odtü'deki sayısal bölümlerin çoğuna girmeye yetiyor öyle diyim.

eğer ikinci bölüm matematiği 80'de 70, fen'i 90'da 80 civarında yaparsa sayısal puan türlerinde ilk 20 bine, biraz zorlarsak 15 bine girebilir. 15 bin iyimser bir tahmin olur.
  • cro.magnon  (20.04.12 19:49:37 ~ 19:52:12)
ilk 10binde değilse özel tıp bile ihtimal dışı olabiliyor. ilk 5000 en kötü belki 6000 devlet için

  • efrasiyab87  (20.04.12 19:52:43)
yakın doğu tıp olabilir.

  • estruda  (20.04.12 20:25:50)
Girme şansı yok malesef ne demek ? Matematik bilmiyor musunuz ? Girebilir, lysde zorlamalı cok yüksek puan yapmali, ygssi 60bin olup, lysde 20bine giren insanlar var sayısal için söylüyorum. En düşük devlet tıpı rize tıp sanırım 20bin, doğuda da olabilir emin değilim. Bu çocugun kesinlikle giremicegi yerler var ama o yerler herhangi bir tıp değil.

  • utkucbkc  (20.04.12 21:30:52)
tıpa giremez girmesin zaten tıpa gidende akıl yok. geçen sene 2 bininci oldum. odtü havacılık ve uzay mühendisliğindeyim. türkiye'de tıp okunmaz.

  • bunlarolmaz  (20.04.12 21:56:56)
Tekrar okudum, editliyorum.
Söylediğin şartlarda, devlet üniversitesinde tıp fakültesi imkansız.
Fullese dahi giremez.
O evladımızın yerinde olsam, hedef olarak önümüzdeki yılı belirleyip şimdiden deli gibi çalışmaya başlardım. Okul puanı da, çok düşük falan olmadığını varsayarsak ege tıpa rahatlıkla girebilir.

Yani oturup kazananmıyorum bu sene diye ağlamaktan çok daha verimli olur.

Rize tıp 11bin bu arada.
  • Saat1  (20.04.12 21:58:17 ~ 22:03:07)
Yanlış düşünerek o kişinin moralini bozmayın.Bu sınav (YGS), herkesin girdiği bir sınav.Yani evet, o listede eşit ağırlık ve sözel öğrencileri de var.Ancak mesele bu değil.YGS'de 47 bin düzeyinde ise rahatlıkla LYS'den sonra ilk 10 bine girebilir.Bu tamamen LYS netlerine bağlı.YGS'de 65 binlerde olup tıpa girenler var.Moral bozmadan çalışmaya devam.Söylenenlere de kulak asmayın.

  • grgn  (20.04.12 22:30:36)
Telefondayim, düzeltme yapamıyorum, 10bin yazicaktim rize tıpa, 20bin yazmışım pardon.

  • utkucbkc  (20.04.12 22:44:03)