kıskançlık tedavi edilebilir mi?

hastalık olduğu varsayımından yola çıkarak, neden kıskanç insanlar tedavi olmuyor?

bende varsaydim +1 imle.

  • serabetan  (20.04.12 16:54:28)
kıskançlık = insanın kendine güvenmemesi.

arkadaşlarınla buluşursun kıskanır:
Onlarla benimle oldugundan daha çok mutlu oluyor, onlarla benimle oldugundan daha yakın...

Başka kızla\erkekle görüşürsün kıskanır:
O erkek, o kız benden daha üstün, eger onunla mutlu olursa, sevgilimi kaptırma ihtimalim var.

Anne oglunu kıskanır:
Bunca sene ben baktım, şimdi 2 süse püse, 2 kara göze kanacak gidecek bu oglan, bizi unutacak.

Vs vs

İnsanlar kendilerine güvenmedikleri şeylerin, karşı tarafta var oldugunu düşünüp, bunları kıskanır.

Kendine yeterince güveniyorsan, kıskanmassın.
  • cruseo  (20.04.12 17:07:55)
@cruseo dediginiz dogru mu yanlis mi bilmiyorum ama ondan önce baska sorunlar var bence.
asiri sahiplenme ve "bu kisi/sey benim, sadece benim olacak" dusuncesi bunlari baslatan. sonra direk kiskanma gelebilir veya ozguven cok yuksekse gelmeyebilir tabi. ama asil problem sahiplenme dusuncesinde bence.

benim ozguvenim oyle cok yuksek degildir, hatta dusuk bile denilebilir. nitekim kiz arkadaslarimi kiskanma gibi bir huyum da yoktur. dusunce yapisindan biraz.
  • natnan  (20.04.12 17:44:20)
Kimisi çok kıskanır, kimisi de kıskanılmayı sever. Kim ne derse desin her insan sevdiği/sevildiği kişi tarafından kıskanılmak ister az da olsa. Bence hastalık falan değil tamamen insani bir duygudur.

  • himmet dayi  (20.04.12 17:58:33)