[]

o taraklarda bezim yok

Merhabalar deyim ve atasözü sevdalıları buram buram toprağım kokan nadide Türkçe aşıkları...

O taraklarda bezim yok diye bildiğimiz deyimde tarak ve bez olayı ne alaka? Bu deyim nereden türemiş meraktayım.

Şimdiden efil efil, ılgıt ılgıt teşekkürler.

 
bez dokumayla ilgili olsa gerek.


  • truvaiti  (16.04.12 09:37:58) 
Doğrudur lakin nasıl bir şey ki bu "o taraklarda bezim yok" gibi bir şey olmuş. Yani o bezde taraklara girmiş ipim yok falan gibi bir şey olsa anlarım da tam matematiğini çözemedim olayın.


  • istanbul beyefendisi  (16.04.12 09:43:52) 
"edit: aslının her tarak da bezi olmak olduğu iddia ediliyor. burada oluşan kavram kargaşasının sebebi de sanırım deyimin yanlış bilinmesinden kaynaklanmış. dene o ki, tarak tezgahın bir parçasıdır ve bez tezgahta dokunmaktadır. bu nedenle her tezgahta bezi olmak şeklinde, her tarak da bezi olmak denegelmiştir. bu da aydınlığa böylece kavuşsun isterim."

denmiş şurda: www.eksisozluk.com
  • in vino veritas  (16.04.12 09:49:09) 
Tarak kelimesi, saç ile ilgili değil de ikinci anlamında kullanılmış. İp, dokuma ile ilgili olan.

www.eksisozluk.com
  • tzum_tzum  (16.04.12 09:50:45) 
tarağın elektiriklenmesi ve bir çok nesneyi çekmesi açısından yaklaşmış aşagıdaki elemanlar;
emirbey.blogspot.com

  • ground  (16.04.12 11:25:05) 
ip dokunan büyük tezgahtaki iplikleri ayıran parçaya tarak denir.
Benim o taraklarda bezim yok = ben o tezgahta çalışmadım

bu da ben o işleri bilmem, ben o işlerle haşır neşir degilim manasına gelir.
  • cruseo  (16.04.12 12:10:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.