Duble Yolda Uzun Far (hey yavrum)

Evet, enteresan bir kafa karışıklığım var: Duble yolda karşı şeritten gelen araç için uzundan kısaya geçiyor musunuz?

a) direkt geçiyorum
b) karşıdan gelen araçtan uyarı gelirse geçiyorum
c) geçmiyorum

Teşekkürler.

* "Bu soruyu araç kullanırken karşı şeritten gelen araçların davranışları yanıtlamıyor mu zaten sana?" dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız amma hangisinin doğru olarak "kabul edildiğini" merak ediyorum aslında (resmi ya da teknik açıdan).

a

  • neronas  (10.09.08 22:00:32)
kısalara geçiyorum tabii ki. duble yol bile olsa karşıdakinin farlar gözünü alıyor.

  • tom riddle  (10.09.08 22:06:42)
direkt geçiyorum.

  • uz  (10.09.08 22:13:26)
soruya cevap direkt olarak a seçeneği :)
ayrıca önümde yakın mesafede (75-100 metreden az) araç farkettiğimde de kısalara geçiyorum, aynalardan yansıyanlar bile çok göz alıyor...

  • denize karsi icen keci  (10.09.08 22:52:44)
benimki de a secenegi idi nicedir, ama yavastan b'ye kaymaya basladim zira gece kisa farla seyahat etmenin riskinin, duble bi yolda uzundan gozleri kamasan surucunun yuklenecegi riski domine edeceğini düşünüyorum. gercekten de, karsidan gelen adama kisa far jestini yaptiktan sonra yolda rahat bi 200-300 metre "eblek gibi" gittiğimi fark ettim; yalnızca "te önünü" görüyorsun kısalarla ve yolun ortasında karşılaşacağın bir yabancı maddeye -insan, hayvan, lastik, kütük, çukur, tümsek, meteorit vs.- 90 üzerinde giderken refleks geliştirebilmen(m) imkansız gibi. uzunlara döndüğümdeyse dünyalar benim oluyor çünkü önümdeki 100m'de uzun eşek oynanıyor olsa o ortamdan sıkıntısız geçme şansım var. o yüzden "duble yolda" (mono yolda zaten sopalarlar da) o trade-off'a girmekten kaçınmaya özen gösteriyorum artık. bende mi tavuk karası gibi bişey var, yoksa kısalardan aynı düzeyde mustarip olan var mıdır diye merak ettiydim. evet.

ama şimdi düşündüm de herkes benim düşündüğüm gibi davransa bayağı boktan bir gece trafiği hasıl olabilir.
  • boshi  (10.09.08 23:42:29)
a) direkt geçiyorum

  • actionary  (11.09.08 00:50:57)
a, geçmeyenlere küfür ediyorum çünkü

  • vincenzo  (11.09.08 02:06:27)
bu şöförlüğün görünmez kurallarından biri sanırım. ben de direk geçiyorum.

  • parantez  (11.09.08 09:56:50)
Direk geçiyorum geçmezsem çok pis küfür ederler ben ediyorum çünkü

  • felina  (11.09.08 11:33:58)
Öncelikle "duble yol" diye bir şey yok. "Bölünmüş yol" onun adı.

Sorunuza gelince, tabii ki hemen kısaya geçmeniz gerekir.

Kanuna da aykırı ayrıyeten. Şu şekilde geçiyor:
Madde 64 - Araçların sürülmesi sırasındaki zorunluluk ve yasaklar aşağıda
gösterilmiştir.
a) Zorunluluklar:
1. (Değişik: 17/10/1996 - 4199 - 24 md.) Yerleşim birimleri dışındaki kara-
yollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken,
benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkların yakılması,
2. (Değişik: 17/10/1996 - 4199 - 24 md.) Geceleri, yerleşim birimleri dışın-
da karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçer-
ken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görü-
şü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakıl-
ması,
  • 386 dx  (11.09.08 16:35:57 ~ 16:38:00)