Daha Az Uykuyla Daha Çok Enerji

Selamlar.

Yapmak istediğim çok şey olduğu halde gün yetmiyor gibime geliyor. Geç yatıp gece 4-5 saat uyuduğum zaman da çok zor uyanıyor ve zombi gibi dolaşıyorum tüm gün ortalıkta. Gecede 7-8 saat uyusam bile perşembe ve cuma günleri artık uyanmak için insanüstü bir çaba sarfetmem gerekiyor.

Var mıdır şöyle 4-5 saat uykuyla ayakta durmanın bir tekniği, stratejisi ?

Dipnot : ”Kahve iç” yazmak üzere olan arkadaşım, yapma nolur.

boy kilo nedir yaş?

içki sigara kahve kola çay alkol tüketimi?
  • truvaiti  (15.04.12 05:26:17 ~ 05:26:38)
tabi bu

çay kola kahve şekerli mi yoksa şekersiz mi veya nasıl ?
  • truvaiti  (15.04.12 05:27:51)
20li yaşların başındayım. boyum ve kilom son derece ortalama.

içki haftada bir falan. sigara 8 aydır bıraktım. kahve sabahları kahvaltıda bi fincan. kola çay vs diyette oldugumdan içmiyorum 1-2 aydır ama normalde sık sık içerim.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (15.04.12 05:28:32)
şekersiz içiyorum kahveyi şekersiz kremasız. göbeği eritmek için şekeri kestim bu aralar.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (15.04.12 05:29:02)
göbek? ortalama boy kilo? rakamlar nedir ki ?

  • truvaiti  (15.04.12 05:30:17)
175-180 arası bir boyum var tam rakamı bilmiyorum. kilom da 75 falan herhalde. hafif göbeğim var işte.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (15.04.12 05:31:39)
uykula ilgili gözlemlerim şunlar:

1. süresi kadar zamanı da önemli. "8 saat uyu da ne zaman uyursan uyu" değil. gece çok önemli. salgılanan hormonlar, güneş ışığı, ses vs vs vs.

eskiden hoporlerim cızırdardı. gündüz farkına bile varmazken gece müzik dinlemem bittiği an çekerdim fişini o derece rahatsız ederdi. yani en sessiz gündüz bile geceden daha gürültülü ama farkını pek anlamıyoruz.

saati doğru zamana çek.

2.

uyarıcı alma. çay kahve kola alkol sigara önemli. müzik, pc de önemli. 2 saat system of a down dinledikten sonra uyusan ne olacak.

3. kilon zaten gayet iyi ama biraz daha versen bence net çok fark eder.
  • truvaiti  (15.04.12 05:45:57)
  • lunedor  (15.04.12 05:51:16)
yani insan vücudunda lineer grafikten ziyade merdiven sistemi var. belli kritik değerlerin altında işler çok değişiyor.

abim 47 yaşında genetik olarak kolestrolü yüksek, ilaçla bile yüksekti. 180cm 84kilo falan bir adamdı, (mesela başbakan 183cm 93kg imiş) herkesin gayet "fit" kabul ettiği türden. şimdi kendisi 70 kiloya indi, ömründe ilk kez kolestrolü düştü.

sen de mesela 68 kilo olsan çok fark eder bence. bana kalsa itici durur ama uykun çok fark eder.

tabi bir de yüksek ritimli spor.
  • truvaiti  (15.04.12 05:57:26 ~ 05:58:42)
bu arada yıllarca yatılı okudum askerlik şudur budur derken çok gözlemim oldu, net 8 saatin altında (hadi 7.5 olsun) uyuyarak normal hayat süren de pek yok. millet sağda solda kestiriyor haftasonu çok uyuyor vs vs sonra "yok ben 5 saatle ayakta dururum".

askerde 1000 askere serum takıp yatırmışsak 999u (abartmıyorum) yatağa yattığı gibi 20 saniye içinde uyumaya başladı. hatta doktor arkadaşlarla tartışmıştık "ne oluyor" diye.

hani insan serum der kol der ne oluyor der... sağa sola döner bakar falan di mi? yok aga bildiğin yatağa yattığı AN uyuyorlardı.

800 tanesi daha damar yolunu açarken uyuyordu, türk ordusu ayakta uyuyor kimsenin haberi yok. tüm askerler nöbette uyuyor, askerler pkk'nın geleceği yere doğru sırtını dönüp komutanın geleceği yere doğru uyuyorlardı. ne yapsın çocuklar gecede 4-5 saat uykuyla ancak. bakma o erlerin "vakur" durduğuna, uykudan dolayı öyle onlar.
  • truvaiti  (15.04.12 06:00:23 ~ 06:05:25)
  • mylord  (15.04.12 09:32:27)
bir de şunu fark ettim, net bir şekilde aç yatınca, çok süper uyuyor ve uyanıyorum.

askerde bir ara akşam yemeklerimiz saat 16:30da idi (yuh).

inanılmaz iyi yatıp kalkardım sonra ben de denedim çok iyi oluyor.

"sindirim bedeni yorar" değil de, esas şu var, insan basit bir avcı ve karnı tok olan hayvan yatat uyur keyif yapar. aç olunca "yahu kalk da avlan karnını doyur" der. olay bu.
  • truvaiti  (15.04.12 21:56:17)