bios ekranı

asus markalı bilgisayarımın bios ekranında mouse'u hareket ettiremiyorum ve dolayısıyla ayarlara giremiyorum. 12'den beri sırf şu sorun için uğraşıyorum ama çözümünü bulamadım google amca da senden başka kimse yaşamamış bu sorunu diyor :( son çare buraya yazıyorum umarım yardım eden çıkar..

p.s: mouse'da herhangi bir sorun yok, windows açıkken sorunsuz kullanıyorum ama bios'ta sağ altta hareketsiz duruyor.

bios ekranında ok tuşları ile işlem yapamıyor musunuz? Çoğu bios ekranında mouse zaten işlevsiz olduğu için soruyorum.

USB mouse kullanıyorsunuz muhtemelen ps2 mouse takarsanız muhtemelen çalışacaktır. PS2 mouse bulamam diyorsanız anakartın pilini çıkarıp bios'u standart'a getirerek deneyebilirsiniz. (pili çıkarıp 20 dakika civarı beklemeniz ya da pili çıkardıktan sonra pilin takıldığı yuvadaki + ve - uçları tornavida ile dikkatlice kısa devre yaptırmanız gerekir) Muhtemelen usb mouse'un çalışmasını engelleyen bios usb menüsünde bir parametre buan engel oluyordur.
  • carpenoctem  (15.04.12 03:54:02)
şimdi ps2 mouse ile denedim o da çalışmadı malesef. klavyeyle bios içinden boot ayarlarına kısayol tuşu ile girebiliyorum ama ok tuşları çalışmıyor bu sefer de. yani benim format atmam için seçmem gereken o dvd rw yazısının üzerine bir türlü gelemiyorum :D

  • isimsiz uye  (15.04.12 04:18:06)
Amaç sadece format atmak için boot seçeneğini değiştirmek ise F8 ile boot menüsüne girmeyi deneyebilirsiniz.

  • carpenoctem  (15.04.12 04:30:37)