Sorun Nerde

öğrenciyim. arkadaşlarla falan yemeğe gidiyoruz mesela 1 arkadaşım diyor ki tyler şuan üstümde yok sen verir misin ben para çekince sana vereyim, veriyorum ben de. o arkadaşım bunu ayda 2-3 kez yapıyor, hiç de al ödeyeyim yok. yani tamam parasında değilim ama unutup vermemezlik ettiğini düşünmüyorum.

ben de parayı ondan geri isterim mesela ama her gün de yemekte beraber olmuyoruz ki sonuçta. yiyoruz 3 gün sonra yiyoruz, ortam falan uygun olmuyor v.s. derken unutuluyor gidiyor. ayda 3 kez yapsa 10-15tl desek 40-45tl ediyor. kaç yıldır da tanıdığım arkadaşım, insan tavır da yapamıyor ama farkında olup bunu yapması insanı üzüyor.

farkında olduğunu nasıl biliyorsun derseniz, kendisi başkasına bu tarz bir şey yaptığında unutmuyor kaç gün geçse de.

panpa arkadaşına ayda 2-3 kez yemek ısmarlamış oluyorsun bu durumda. büyütücek bişi yok.

  • skywalkeremre  (12.04.12 15:40:52)
aynısını sen de ona yap 1-2 hafta laf ederse durumu açıklarsın

  • mottoman  (12.04.12 15:41:01)
İyi niyetli olup olmadığını anlamak için sende ona aynısını yap.Param yok bana bişeyler ısmarlar mısın de eğer tafra yapıyosa o eleman ibnenin önde gidenidir.Selam bile verme.

  • Kierkegaard  (12.04.12 15:43:05)
@skywalkeremre

anlamıyorsun ki. sorun ısmarlamak değil, karşı tarafın bunun farkında olup yapması.
  • Tyler89  (12.04.12 15:45:46)
ben bu tip şeylerde iyiniyete hiç inanmıyorum. öyle tavırların iyiniyeti olmaz. insan kendi yaptığı şeye sahip çıkar. karşısındakini salak yerine koyuyor..

yaptığı şeyin farkında olduğunu ve yemediğini, kimsenin de yiyecek kadar salak olmadığını açıkça söyle bence.

bu arada meseleye "arkadaşa ayda üç kere yemek ısmarlamaya" çevirme düşüncesi de pek alaymış... yaşanan olayla bu cümle arasında zerre kadar benzerlik görmüyorum...

zira bu tip şeylerde mesele para değil (ki pek ala mesele para da olabilir ayrıca, bunda garipsenecek bir şey yok. herkes yakınındaki bir arkadaşına ayda 3-4 kere yemek ısmarlayacak kadar bütçesinden ayırabiliyor mu bakalım)... aklı sıra çakallık yapıp insanı salak yerine koyması...
  • holy diver  (12.04.12 15:46:32 ~ 15:49:39)
Karşı taraf farkında da olabilir bunun. Yani,arkadaşında git söyle, hacı söğüşleme artık beni de.
Mesela yakın bi arkadaşımla oturuyorduk, 2 bira içmiştik zaten, ben ödedim. O dedi, olm seninle de iyi oluyo falan dedi bunu kastederek. Adama 4-5 yıldır böyle ısmarlıyormuşum, farkında bile değildim ama. Sonra 1-2 hafta kendi hesabımı bile ona ödettimi, güldük eğlendik

  • dampire  (12.04.12 15:48:33)
gerçek dostunu tanımak istiyorsan ondan borç para iste derdi dedem

sen de bir gün yine aynı şeyi yaparsa, açık açık ve sessizce "bilader tamam halledelim bu sefer ama sen ne zaman çekebilceksin paranı?" diye sor, yarın öbürgün derse "haa ok" de
o gün geldiğinde de neyse elemanın durumu bilmiyorum, şöyle çok büyük bir mebla değil ama tahsil edememesi rahatsız edicek bir tutarı borç iste 100 lira 200 lira.. verme kısmını da açık bırak.. azıcık o düşünsün.. biraz da süründür, bugün yarın diye ama sonra ver parasını..

bu arada da laf ederse sen de yapıştırırsın cevabını..

bir daha seninle para muhabbetine girmez..
  • sli  (12.04.12 15:56:20)
Hiç hoş değil bence. Yemek ısmarlamak başka şey,param yok sen öde diye sürekli emrivaki yapmak başka şey. Kendisini uyanık sana biri galiba.

  • karbasan  (12.04.12 16:04:53)
"- hacı böle böle yapıyon, ayıb ediyon, şu güzel ortamı bozuyon, arkadaşlığı zedeliyon!" diye açık açık konuş.

  • delikan76  (12.04.12 17:13:50)
ewn sevmediğim insan tiplerinden bizde de vardı öyle bi yavşak amk sanki karttan olunca para olmuyo banka kartı demek nakit para demek küsürat kalmasın falan bahane ederse ya tam çektir dersin ya da küsüratı temaya bağışla dersin ama çekince ödicem ne demek neredeyse her yerde kart geciyo

  • murtazaaaaaa  (12.04.12 19:07:39)