hepatit b aşısı

Yaklaşık 5 sene önce hepatit b aşısı oldum. Aşının geçerlilik süresi ortalama olarak 5 sene olduğu için yakın bir zamanda yeni aşı yaptıracağım. Bu süreçte neler yaptırmam gerekir ? Birkaç yere sordum öncelikle vucutta hala hepatit aşısının tesiri olup olmamasının anlaşılabilmesi için tekrar kan testi yapmak gerekir dediler. Peki bunun dışında ne yapmalıyım ? Mesela aşı yapmamı gerektirecek bir durum ortaya çıkarsa önceki aşı ile aynı aşı markasını mı kullanmalıyım ? pek bilmiyorum ama eğer farklı bir marka varsa onu kullanmam zararlı olur mu ?

edit: bu arada bazı farklı yerler aşının koruyuculuğunun 10-15 sene olduğunu söylüyor. Bu doğru mudur ?

ben de yaptırmıştım zamanında, beş sene sonra gittim kan aldılar.. tutmuş sizin aşı dediler; birdaha da uğramadım zaten.. marka çok farketmez sanırım, kaliteli olduktan sonra..

  • metox  (09.09.08 16:06:00)
toplamda 3 kez yapilan bir set asi yapiliyor, farkli araliklarla ama 3 ay icinde yapiliyordu sanirsam. 3lu setten yaptirirsaniz koruma suresi uzamakta. cok sallama olmasin diye de hepatit.org dan sunu aldim:
HEPATİT B AŞISI :

Hepatit B aşısı 3 dozluk uygulama gerektiren bir aşı bu üç dozun sonunda % 95 oranında koruyuculuk sağlar. Bu üç doz en az 12 yıl kişileri hepatit B den korumaktadır.

Yeni doğan bebekler, tüm yetişkinler, uyuşturucu kullananlar, son 6 ay içersinde birden çok seks partneri olan kişiler ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olanlar, homoseksüeller, biseksüeller , hemofili hastaları, diyaliz hastaları, tüm sağlık çalışanları, hapishane çalışanları ve hapishane mahkumları, özürlü bakım evleri personeli, dünya üzerinde hepatit B açısından riskli bölgelere seyahat eden kişiler...hepatit B aşısını ivedilikle yaptırmalıdır.

AŞILANMA SONRASI HEPATİT B YE KARŞI BAĞIŞIKLIK OLUŞUP OLUŞMADIĞI TESPİT EDİLEBİLİR Mİ? KİMLERDE BU TESPİTLER GEREKLİDİR ?

EVET...antikor titresi denilen aşıya karşı yanıtın oluşup oluşmadığını anlamak için hekiminiz testler isteyebilir. Bu rutin bir uygulama değildir. Aşının % 95 oranında tuttuğunu belirtmiştik. Ancak bazı riskli gruplara aşının tutma oranını gösteren testler istenebilir. Sağlık çalışanları, kronik hepatit B enfeksiyonu olan seks partnerine sahip kişiler, vücut savunma sisteminde ciddi değişimler olan kişilerde aşının tutup tutmadığını anlayıcı testler istenebilir. Ayrıca hepatit B aşısından sonra bağışıklanmadığınız gibi bir inancınız varsa hekiminizle tartışın, gerekli görülürse aşının bağışıklık oluşturup oluşturmadığını testlerle sınayabilirsiniz.
  • pyro clustic flow  (09.09.08 22:39:57)
surda da daha detayli bilgiler var, asi markasi vs gibi..
www.asicalismagrubu.org

  • pyro clustic flow  (09.09.08 22:42:42)