Matlab değişken yaratmak.

Merhaba,

matlabda, bir değişkeni döngü içinde ilk kez yaratmak istediğimiz zaman böyle bir değişken yok diye hata mesajı ile programı çalıştıramıyoruz. Buna alternatif olarak şöyle bir şey düşünüp uyguladım

örneğin a adında bir değişken için döngü dışında ilk kez yaratmak istediğimde,

a = zeros(length,0) ile oluşturuyorum. böylece, 4 satır genişliğinde empty ( boş ) bir sütun vektörü yaratmış oluyorum. yani adı var ama içeriği yok gibi.

Bu kusursuz çalışıyor ama,

Warning: Concatenation involves an empty array with an incorrect number of rows.
This may not be allowed in a future release.

uyarısında bulunuyor.

Yeni sürümlerde bu yöntem kullanılmayabilir diyor ya,

bana bir yol gösterin, istediğimi daha farklı yolda nasıl gerçekleştirebilirim?

Sevgiler.

zeros(4,1) deneyin.

  • manifeste  (11.04.12 21:24:08)
şöyle ki, döngü içerisinde şu şekilde kullanıyorum;

x=[x a(:,i)];

yani x in içine x in yeni halini gömüyorum sürekli, dolayısıyla, zeros(4,1) ile yaratırsam, x matrisi içerisinde istemediğim en solda bulunan 0 sütunu oluşacak. tüm işlemler sonunda ilk sütunu sildirip matematiksel işlemlere devam edebilirim bu da bir çözüm. ancak ben ilk başlangıç aşamasında daha uygun bir yol arıyorum.
  • Yigitabi  (11.04.12 21:26:52)
hallettim arkadaşlar, merak eden için,

x=[]; oluyormuş :P
  • Yigitabi  (11.04.12 21:32:27)