Kredi Kartı Sorusu..

Türkiye'de ilk kredi kartını kullandırmaya başlayan banka hangisi? araştırma için değil merak ettim ondan soruyorum.bu illeti hangi kurumlar sokmuş bizim hayatımıza (:

türkiye iş bankası diye tahmin ediyorum ama benimkisi tahmin sadece.

  • kurukafa  (08.09.08 20:26:28)
yok yahu. yapi kredi idi sanki

  • banuolcay  (08.09.08 20:29:35)
2.5.2.1.4. TÜRKİYE’DE İLK KREDİ KARTI ve MANYETİK KART UYGULAMASI

1976 yılında kurulan Anadolu Kredi Kartı Turizm ve Ticaret A.Ş., Eurocard International S.A. Türkiye temsilciliği ile kredi kartı hizmetini Türkiye’de ilk başlatan kuruluştur.

isletmemuhendisi.blogspot.com

Buradan aldım bunu ama.. Güvenilirliği nedir bilmiyorum. 1968'de, Diners Club mı ne varmış, ilk kredi kartı o zaman kullanılmış Türkiye'de. Ama işte dağıtan bunlarmış.
  • forgotten hopes  (08.09.08 20:30:04)
dinner club yemek kartı değil mi? ben bildiğin kredi kartı veren bankayı merak ettim.

anadolu kredi kartı a.ş.yi bilmiyorum ama bir banka olarak değilde boyner holding'in bir zamanlar yaptığı advantage kredi kartı gıbı bisey diye dusunuyorum.hic bir bankaya baglı olmadan sadece belirli yerlerde gecerlı olan bir kredi kartıymıs gıbı gelıyor bana..
  • isott  (08.09.08 20:40:16)
o şakşuk aleti genelde taksıt yaptırmak ıcın kullanılırdı.3 kagıdı koyardın oraya kredi kartınıda alta koyardın.ustunden kol gıbı bıseyı gecırırdın izi cıkardı oraya.sonra imzalardın onu..vay be ozamanlar insanlar nekadar durustmus.2 ay sonra odeyecegın şey icin kimse senden limitin var mı borcunu duzgun oduyomusun dıye sormazdı.cunku herkes oderdı..

  • isott  (08.09.08 22:14:45)
visa yı yapı kredi getirdi ilk kez. 1990 filandı tarih de.

  • synick  (08.09.08 22:20:37)
89'da ilk kredi kartımı almıştım pamukbanktan prestij kart
türk malı ilk kart oydu diye biliyorum

  • cedilla  (08.09.08 23:02:25)
kredi kartı değil de atm kartını ilk kullandıran "bankamatik" ile iş bankası olması lazım

bu arada o "şakşuk" aleti için bankadan provizyon alınmak suretiyle yine limitin var mı yok mu sorulurdu.
  • babatema  (09.09.08 00:18:03 ~ 00:20:33)
isott
türkiyede kredi kartını kullandıran ilk banka iş bankasıdır
iş bankası bankamatik demiştir
sonra isim bankamatik kalıyor
misal vakıfbank da bankomat fln demiş ama tutmamış
selpak ın mendil gibi alınması şeklinde bankamatik de kredikartı misali anılmıştır
küsüratlı tarih vereyimde salladığım belli olmasın yaptırtmayın bana
  • demlikposet  (09.09.08 01:29:16)
Diners Club tabi ki bir kredi karti. Eskiden cok daha meshur ve yayginmis, simdi pek bulunmuyor. Kredi kartinin tarihinde adi geciyor yanlis hatirlamiyorsam.

  • wpi  (09.09.08 09:56:20)
iş bankasının dağıttıkları, atm kartı (charge card/debit card) idi.
sene 89, 90 civarı.
hatta o dönem, boğaziçindeki yurtlara falan dağıtıyorlardı ve içine de teşvik içinde ufak bir para da koyuyorlardı (bugünün parası ile 30 veya 50 lira gibi).
herkesinki de zarflı olarak duruyordu, yani başkasınınkini alsanız, alabilirdiniz. şifresi falan da zarfın içindeydi.
hatta şöyle bir sahtekarlık oldu:
o tarihte, para yatırınca, para fiziksel olarak banka kayıtlarına geçmeden, hesaba geçiveriyordu.
birkaç akıllı, bebekteki işbankasının ilgili yuvalarına, içi boş zarflar yatırarak, sisteme, allah ne verdiyse yatırdıklarını beyan ediyorlardı.
derhal hesaba geçtiği için de o tutarlar, sonrasında çekiveriyorlardı ve zarflar da açıldığında boş çıkıyordu.
  • cedilla  (09.09.08 13:22:37)