Kedileri/(mi) zehirlemekle tehdit eden adam nereye şikayet edilir?

Son notunu -bugün buldum- ekliyorum.

Bu adam binanın temizliğini yapıyor, bir dönem ev sahibinin karısının da kışkırtması ile bana tavır almaya başladı, yazın başladı bu, annem öldükten sonra, bir gün adam söylenirken çıktım anlattım vs vs ama kedi beslediğim ve sokak kedilerine kendi balkonumsumda mama verdiğim için suçlu ben bilindim, hatta öyle ki bahçeye kedi toplamakla itham edildiğim için kedilere mama bile vermiyorum aylardır...

Sonuç değişti mi? Hayır, sürekli homurdanmalar, söylenmeler, yok efendim kedi pisliği vücudunda alerji yapıyormuş da ben anlamıyormuşum da... yok öyle bir hastalık...

Bu adam cahil cesareti ile ev sahibinin karısının da desteği ile binanın camına notlar yazdı yapıştırdı, yok kapıyı açık bırakmayın kedi giriyor yok burada kedilere mama vermeyin bilmemne...

Sonra hırsını alamadı bana yani kapıma notlar bırakmaya başladı, önce yere atıyordu. Bre adam! Çal kapıyı konuş, bu not bırakma saçmalığı da nedir?

Notlar devam etti, yok ben kapıyı açık bırakırsam kedilere mama verirsem bir tehditler iftiralar falan...

Notlar öyle bir hal aldı ki artık ev sahibi ile görüştüm, yaşlı bir amcamız olduğu için mahmut iyidir'den başka bir şey demedi, duyma problemi de var...

Sonra kedileri atarım tehditinden kedileri zehirletecen bana tehditine geçtik, bu arada ben ev sahibinin karısı ile konuştum, mahmut sana taktı, boşver takma yırt at dedi, ama çok pardon bu yırtıp atılacak bir not mu yahu? hatta bir notu o aldı, bu notu da aldı delil dedim diye, ben sana geri veririm dedi, her ihtimale karşı fotoğrafını çektim.

Akşam üzeri bunlar oldu, akşam sordum, patronu ile konuştum dedi ev sahibinin karısı, ki bir sürü yere şikayet edeceğimi de biliyor... Patronu dediği, bunların bir bakkalları var, amcasının oğlunun mu ne, o yani, bir işe yarayacak mı bilemiyorum ama sinirlenmekten ve ya bir şey yapmaya kalkarsa diye endişe etmekten de kendimi alıkoyamıyorum.

Şu an bile inip bakkala kavga etmemek için zor tutuyorum, sessizliği yanlış anladı zaar... Sakin sakin herhangi bir hayvana, hele ki sahipli bir hayvana bir şey olduğunda ödemesi gereken tazminatı anlatabileceğimi bilsem inerim ama şu nottan sonra sakin kalamam. Şerrefsiz bir de ne zevk alıyorum diye bitirmiş, şehir eşkıyası. (Eşkiyaları severim normalde ama eşkiyalık bu değil, hayır değil!)

Uzun lafın kısası, ben bu durumu hangi mercilere bildirmeliyim? Nerelere şikayet edebilirim? Sonuç ne çıkar? Tehdit etmenin de bir cezası olsa gerek...

Bir de bana yalvarmışlığı falan yok, Allah rızası için yapma yoksa kafanı kırarım mı yalvarmaymış anlamadım, aylardır süren bu not yapıştırıp kaçma durumundan da bıktım, geçen gün adamın bana yavşak yavşak ve sapık sapık bakmasına da illet oldum,
kucağımda kedi vardı ve kendisi ile konuşuldu sanıyordum, bu ne cürret diye sinirlenerek geçtim... Keşke konuşsaymışım... Herif başıma bela oldu, canlarımı nasıl korurum, haddini nasıl bildiririm derdindeyim...

Bu arada sokaktaki kedilerin sağlık problemleri ile de ilgileniyorum/ilgileniyoruz, çoğunun bir kaydı var, aşıları olan bile var aralarında, insanların sokakta baktığı ve değer verdiği kediler var, temizlik konusuna dikkat ediyorum, hatta ekstra dikkat ediyorum, apartmana kedi girmesin diye ekstra dikkat ediyorum çünkü zaten kapı açık olursa karşı komşunun bahçede baktığı kedisi dahil hepsi benim eve dalmak istiyor, kendi kedilerim de bina içinde kalsın istemiyorum, hasta bile olsam, yorgunluktan ölmüş bile olsam hepsini toplamadan eve geçmiyorum ki bu 3 kedi ile epey zor.

Sokak kedilerinin bile ev kedisi sanıldığı bu ortamda sokaktan geçen hırbo kedi bahçe duvarına işedi, toprağa sıçtı diye bu muameleye maruz kalmak da inanılmaz gücüme gidiyor, dünyadaki tüm hayvanların sorumlusu ben değilim desem de anlatamıyorum... Bahçeden kedileri yollamak istiyor ev sahibinin karısı, bu benimle ilgili değil ki, bunları kovsak başkaları onları kovsak başkaları gelecek, bunun sonu yok, böyle bir delirme halindeyim işte.

nereye sikayet edilir bilmiyorum ama bir an önce birseyler yapmakta yarar var. böyle bir canilik yapmaya niyeti varsa da zaten gece fln yapacaktir, sabah oldugunda is isten gecmis olabilir.

  • la fon doten  (09.04.12 23:17:34)
hacı o notu alıyosun tamam mı "bu adam benim maiyetimde bulunan evcil hayvanlarımı, kendi yaşadığım meskun mahalin camına, kendi el yazısıyla tehdit içerikli not yazarak, beni de sözlü olarak tehdit etmektedir" şeklinde savcılığa bir suç duyurusu veriyosun. ama bunu mutlaka yap. hukuk işlerinden anlayanlar gerisinin nasıl sonuçlanacağını yazabilirler. ama acil yapman gereken şey ise notu bulduğun anda direk 155 i ara. gelsinler ve polislere "bu adam bana kötü kötü bakıyo beni dövecek yaralayacak diye korkuyorum şikayetçiyim, bakın bunlar da benim camıma yazdığı notlar, hayvanın canına kast eden adam bana ne yapmaz" gibisinden ağlayın. böyle 1 kere gelir 2 kere olur adamı bezdirin. emin olun işe yarayacaktır. hele bi de savcılıktan kaat da gitsin asıl o zaman gör.
(bu arada hatun bir kişi iseniz işiniz daha da kolay kadına şiddet muabbetleri bu kadar yaygınlaşınca, polis de artık eskisi gibi gevşek davranmaz diye tahmin ediyorum)

  • rentts  (09.04.12 23:19:16 ~ 23:24:02)
ara direk polisi yahu. yok biz ilgilenmiyoruz derlerse (demezler de diyelimki dediler) kim ilgileniyor dersin.

  • jjwa  (09.04.12 23:31:07)
"biz ilgilenmiyoruz" diyemezler. sen açıp şunu dersin "burada bir adam var, beni tehdit ediyor" keşke bu kadar üste çıkmasını beklemeden ilk anda polise gitseydin.

  • rentts  (09.04.12 23:32:53 ~ 23:33:07)
Zaten sinirle hareket etmemek için sinirlendiğimde onunla değil onunla muhatap olmama neden olan kişi ile görüşüyorum. Ya da görüşmüyorum, gidip bağırıp çağırmak bir işe yaramayacak. Bunca zamandır ev sahibinin karısının konuşmamış olması da şaşırtıcı, bugün konuşuldu kendisi ile, yarın birkaç kişi ile daha durumun ciddiyetini ve şikayet edeceğimi belirten bir konuşma yapacağım. Ev sahibinin karısı sürekli bir şey yapacağından değil, boşa sallıyor dese de bu not artık bendeki bardağı taşırdı. Kedim var diye elin gerzek herifini üzerime kışkırtırken iyi, şimdi görecek o da...

ben de böyle ezmek istemem kimseyi, ama doğru, kime desem bunlar dağdan geldiler ne anlarlar diyor, işin komiği şimdi bahçede baktığımız kedilerden birini bacağı kırıldı diye o göstermişti bize...

Daha da komiği ben bu adamın soyadını falan bilmiyorum, Bulut markette çalışan Mahmut mu yazacağım? :D Sinirlerim iyice bozuldu, ev kadrosu biraz önce tamamlandı da sokak kadrosu aklımda hep... akıllı olsalar bari... Gerçi bu tipler iki höt denince pısarlar, pısmış da olabilir. Pısmışsa bile iki kere üç kere pıssın... Ben yasımı mı yaşayayım bu gerizekalılıklarla mı uğraşayım şaşırdım. Mecbur musunuz ben temizlerim dedim, ev sahibinin karısı aa deli misin ayol, olur mu öyle şey, dedi, elime mi yapışacak? Ama işte hem okumuş insanı bu işlere vermeyi abes buluyorsun hem de cahil cühela herifi güya el üstünde tuttuğunun üzerine salmada da beis görmüyorsun...

Badem bıyıklı değil bunlar, kürtler, ve feodaliteyi aşamamış olanlarındanlar o nedenle bir kadını gerçek anlamda ciddiye alacak bir mentaliteleri yok, oldukları yerde kalsalarmış daha iyiymiş, sonuçta köyde veya kentte yaşamak bir insanı daha üstün veya daha alçak yapmıyor.

En absürd açıklama da ev sahibinin karısından geldi, bunlar kürtmüş, onların abdesti kedi pisliği ile bozuluyormuş... Yuh yani yuh! Yaşlı diye bir şey demiyorum ama öyleyse yapmasın bu işi, başka iş bulsun! Ben yaparım ne olacak... Zaten kendiminki ile beraber yarısını temizliyorum bahçenin...
  • deliberte  (09.04.12 23:38:30)
Hukukçu değilim ama yaşadığım bazı tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki;
Hiçbir cezai yaptırım uygulatamazsınız, Zarfta size karşı tehdit yok aksine rahatsız olduğu durum hakkında sizi defalarca uyardığı, yalvardığı yazıyor(yalan bile olsa yazan bu).
iş bu sebeplerden savcılık vs. gibi hukuki çözüm yollarına gitmemenizi tavsiye ederim.
Ama bir polise giderseniz veya arayarak; uyarı alır, gözü korkar ve tekrardan böyle bir tehditte bulunacağını sanmam. En iyi çözüm yolunun polis tarafından uyarılması ve sizin değil polis tarafından "bak bir daha böyle bir şey yaparsan bu olay bizi aşar, başın yanar" gibisinden gözünün korkutulması olacaktır.
  • kalotalar  (09.04.12 23:41:35 ~ 23:50:04)
@kalotalar, nasıl tehdit yok? kedilerimi zehirlemekle tehdit, zehirleyeceğim diye beyan... sokak kedilerinin sahibi yok diye mi bana karşı bir tehdit olmuyor mu? ayan beyan bir tehdit var, sağlık durumu ile ilgili değil sıkıntı, olsa zaten dikkat ederim, kedi görünce vücudu kabarır, pisleyince kusar ki bunca yıldır yaptığının üstünü örtmeyen bir kedi görmedim. Pisliğin der süpürdüğüm otlarda kedi pisliği olduğunu iddia eder,, ki tekrar süpürdüm yok... Yani sağlık durumu ile ilgili şikayetini söylerse doktordan yazı istenir, böyle bir hastalık olmadığı için üzerine bir de yalancı çıkar...

Bununki tamamen başka nedenlerle...
  • deliberte  (09.04.12 23:52:28)
deliberte, il cevre orman mudurlugu ihtar ve bilgilendirme mektubu yolluyor bu tip tehditlere karsi. yani oraya basvuruyordunuz. ama bircok il cevre orman bu konuyla ilgilenmeleri gerektigini dahi bilmiyor.

isterseniz siz de bir donus notu yazin. dilerseniz sizin disinizda, notu yazanin daha once hic gormedigi birileri adamla iletisime gecsin ve durumu guzel guzel anlatsin, dunyanin sahibinin insanlar olmadigini falan.

ha eger gozu donmus biriyse ve acil sikayetle caydirmak diyorsaniz www.haytap.org
il cevreyi arayip sikistirin hemen ilgilensinler.

ekip yollamalarini da rica edebilirsiniz. ilgilenmezlerse duyuru'ya yazin, biz de arayalim, baski hissetsinler.

cok can sikiciymis durum. yapabilecegimiz bir sey olursa lutfen yazin. kolayliklar diliyorum.

** bu arada dilekcede ya da telefon gorusmesinde direkt adres ve isim verin. soyadini bilmiyorsaniz "bulut isimli market calisani" falan yazabilirsiniz.
  • elxa  (09.04.12 23:53:58 ~ 23:58:45)
@deliberte Evet sana karşı(can ve mal) bir tehdidi yok. Sokak kedilerini zehirlemekle tehdidinden dolayı herhangi bir ceza almasına ihtimal bile vermiyorum. Herhangi bir eylem yok, üstüne birde herhangi bir sabıkası yoksa tek gr. cezai yaptırım almaz. Rahatsız olduğu duruma istinaden kızgınlık haliyle kedileri tehdit ettiği düşünülecektir.(dediğim gibi bir eylem yok ve tehdit edilen sen değilsin).
Burda sana "hemen koş git savcılığa, git hemen hakkını ara, cezasını çeksin herif" gibisinden gaza getirici şeyler yazmak yerine yurdum gerçeklerini yazdığım için cevabıma tik atmıyor isen. ne deyim?
Yarın doğru savcılığa koşun gidin.

Edit: Ayrıca Apartmanlarda evcil hayvan beslemek bile sorun olabiliyorken, sokak hayvanlarını beslemek vs. gibi durumlardan hakkınızda suç duyurusunda bile bulunabilirler. İşte asıl siz cezai işlem alabilirsiniz o zaman.
  • kalotalar  (10.04.12 00:07:25 ~ 00:15:41)
öncelikle geçmiş olsun.

öyle bir hastalık yok denmiş ama mesela bende kedi tüyüne karşı alerji var. aynı evde duramıyorum gözüm sulanıyor hapşurmaya hırıltılı nefes almaya başlıyorum. gerçekten beter bir durum.
motosikletimide kamp alanı belllediler zaten üstünde çiftleşiyorlar işiyorlar ortalığın içine ediyorlar anlayacağınız.

bir ara apartmanın içine alıyorlardı. hayvanlar insanların üstüne atlamaya oraya buraya kakasını çişini yapmaya başlayınca apartmanda olay çıktı doğal olarak.

bunlar oluyor demiyorum ama sizinde gözünüzden kaçan durumlar oluyordur muhakkak. tabi bu adamın böyle tehdit vari hayvanları asacam kesecem konuşmasını haklı çıkarmaz bazı insanlar hayvandan daha anlayışsız.

bu arada belliki apartmanda destek aldığı komşular var. kedi durumundan rahatsız. yarın öbürgün belediyeyle gelip kedileri komple alıp götürebilirler demedi demeyin.
  • fukka  (10.04.12 00:09:05 ~ 00:10:54)
Sizinki mutlu sonla bitmiş, yalnız tüm apartman aynı tavrı takınmış, burada herkesin her yeri farklı oynuyor, karşı komşumun kedisi var, üstelik eve de almıyor, dışarıda, o sorun olmuyor ben oluyorum...

Biz de bildiririz ilgileniriz diyenler özelden tam koordinatlarını vereyim mi?
  • deliberte  (10.04.12 00:11:51)
zaten gidip "kedilerimi öldürecek adam" vs derseniz kimse sallamaz. "ben gelip geçerken sürekli tip tip bakıyor, korkuyorum, geçen gün de böyle bi not yazıp koymuş, bu adamın beni taciz etmesini istemiyorum artık" diceksiniz.

çok önemli not: adamın gidip azını burnunu kırmak vs vs tamamen ters tepebilecek ve şu anda yasalar karşısında ne kadar haklı olursanız olun, anında sizi haksız duruma düşürecek şeylerdir. illegal hareketlerden kaçının. karşıdakinin elini kolunu yasayla bağlamaya bakın, bağlayamıyosanız polisle korkutmaya bakın.
  • rentts  (10.04.12 00:18:40 ~ 00:20:15)
@kalotalar, mevzu tikse tikinizi atarım, 5199 nolu maddeye göre hayvanları zehirleyeceğini beyan etmesi veya zehirlemekle tehdit etmesi suç, üstelik benim kedilerimi de zehirleyebilir, o zaman hala size karşı değil diyebilecek misiniz? Üzerime kayıtlı sokak kedileri var sağlık takibi için, hala mı bana karşı değil? Hadi diyelim bana karşı hiçbir şey yok, sokak hayvanlarını tehdit ediyor, yeterli değil sizin için sanırım. Nasılsa bir şey çıkmaz boşver diyenlere mi tik atayım?

@fukka, bina iki katlı zaten gözümden kaçan bir şey yok, öyle 4 5 katlı değil... hatta son aylarda özellikle kontrol ediyorum... koku olsa benim burnum çok hassas, önce ben rahatsız olurum inanın, ve bu adamın kedi tüyüne alerjisi olsa anlarım da öyle bir şey değil, mesela sizin burnunuz şişiyor gözleriniz kaşınıyor kızarıyor falandır, kedi görünce alerjisi çıkmak, kedilere verilen yemekleri görünce pislik sayıp midesi bulanmak -ki ben kedi mamasından başka bir şey vermiyorum- bunlar hastalık değil, iğreniyorsan yapmazsın, yıllardır diğer komşular yemek veriyorlarmış. İşin abuğu hala da veriyorlar hatta üst komşu benim balkonumda veriyor falan! İmkanım olsa tecrit edeceğim kendi kısmımı...

Daha da komik olan ev sahibinin ne kadar güzel kedileri besliyorsunuz demesi... Beni bir o anladı ama onun da kulakları iyi işitmiyor, görüştürmüyorlar adamla.
  • deliberte  (10.04.12 00:24:24 ~ 00:26:37)
@Deliberte 5199 nolu madde yok, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu var. İçerisinde bir sürü madde var ama HAYVANLARI TEHDİT etmeyle alakalı bir madde yok.
"Nasılsa bir şey çıkmaz boşver diyenlere mi tik atayım?" demişsinde, kusura bakma saçma konuşmuşsun, öyle diyene değil "Allah belasını versin o adamın, Hemen savcılığa git şikayet et, cezasını görsün it herif" diyene at tabi sen. Sonra git bakalım noluyormuş. Bu ülkenin adalet sistemini ne sandın ki sen? Soygun yaptığı evin avlusunda buzdan ayağı kayıp kafasını kırdığı için tazminat alan hırsızın ülkesi İsviçre mi sandın bizi?(hırsızlık için cezasını çekmiş)
Burda sana terslik yapmaya çalışmıyorum, Daha doğru adım atman için bilgi vermeye çalışıyorum.
  • kalotalar  (10.04.12 00:32:15 ~ 00:37:34)
benim fikrim, bir arkadaşınız gitsin kapısına ben hayvanları koruma derneğinden geliyorum, hayvanları öldürmekle tehdit ediyormuşsunuz, 5199 sayılı kanun md.28 (c) bendine göre sahipsiz hayvanları öldürenler hayvan başı 500lira para cezasına çarptırılır, burada tek bir hayvan öldürülmüş bulunursa kapıya bıraktığınız notlarınızı mahkemeye delil olarak sunacağız desin. bu işin dernek olarak peşini bırakmayacağımızdan emin olabilirsiniz desin. gözünü korkutun, ancak kaba kuvvetle değil. olası bir anlaşmazlıkta sakin kalan taraf olmak yararınıza.

kalotalar'a kızmışsınız ancak esas itibariyle doğru söylüyor, şu anda suç duyurusunda bulunsanız emin olun "hiçbir" sonuç alamazsınız. gözünün falan da korkacağını zannetmiyorum dava edilirse gider bir avukata danışır ve hiçbir sonuç çıkmayacağını zaten öğrenir, bu sefer iyice azıtabilir. polisle gitmek teoride mantıklı fakat polisin de uğraşacağını zannetmiyorum açıkçası, düzgün bir sistemde polis size sonuna kadar destek olur ama bu sistemde şikayet için gittiğinizde tamam biz konuşuruz bacım falan gibi kahve ağzıyla konuşacaklar, sonra arkanızdan afedersiniz "kedili kokoş kadın" damgası yapıştıracaklar, belki adamın kapısına hiç gitmeyecekler belki de gidip adamın dediklerini dinleyip "sen haklısın kardeşş" deyip geri döneceklerdir. şu zamanın polislerinin "çoğu" emin olun böyle, birçoğunun o tartıştığınız adamdan hiçbir farkı yok, o yüzden oradan da bir sonuç alacağınıza pek ihtimal vermiyorum. bana yukarıdaki fikrim en mantıklısı gibi göründü, kararı siz vereceksiniz ama şu anda suç duyurusunda bulunsanız da sonuç alamayacağınıza sizi temin edebilirim.

not: hukukçuyum.
  • cepeuc  (10.04.12 04:57:58 ~ 05:00:07)
@cepeuc
zaten olayın merkezine hayvanı koyması hata olur deliberte'nin. olayın merkezine taciz ve tehdit i koyacak. böyle bir durumda hiç bir sonuç çıkmasa dahi bence sürekli adli yolları zorlamak en güzeli. bıkmadan usanmadan 155 i aramak en güzeli kısa vadede. çünkü her polis sizin dediğiniz gibi aynı değil. birisi olmasa birisi mutlaka olaya düzgün yaklaşır. ha düzgün yaklaşmadı sürekli www.iem.gov.tr bu adresten hangi birimin şikayeti değerlendirilmediği şikayet edilir. ya da böyle bir yer de var www.egm.gov.tr

  • rentts  (10.04.12 09:04:40)
bağlı bulunduğunuz belediyenin veteriner müdürlüğünü arayın, onlar yardımcı olabilirler

  • sirena  (10.04.12 09:33:40)
@rentts haklısınız elbette ancak polisin işini yapmadığını saptamak o kadar kolay olmayacaktır. benim eleştirmeye çalıştığım polisin deliberte'yle görüşürkenki tavrı değil, görüştükten sonraki tavrıdır. çünkü polisler zaten biz ilgileneceğiz diyecekler buna şüphem yok. büyük ihtimalle kapısına da gidecek, fakat durumun gerektirdiği gibi davranmayacaklardır. bu durumda şikayet etmek de mümkün değil takdir edersiniz ki. "polisler konuşmaya gitti adam hala kötü davranıyor demek ki polisler işini yapmamış." şeklinde bir itiraz dikkate alınmayacaktır.

işin hukuksal boyutundan bir sonuç çıkmayacağından emin olduğum için konuyu çok açıp kafanızı şişirmek istemedim ancak yukarıda savcılığa suç duyurusu yap denmiş onu biraz açıklayayım. türk hukukuna göre hayvan haklarını korumaya yönelik tek bir düzenleme vardır. o da daha önce konuşulduğu gibi 5199 sayılı kanun. bu yasa ile de yaptırımları uygulayacak tek merci il çevre müdürlükleri ve yetki devri yapılan kimi illerde veteriner işleri müdürlüğüdür. yani savcıların eli kolu herhangi bir istismar durumunda bağlıdır. savcı bu davayı açamaz, kendisine başvuru yapıldığında takipsizlik kararı verip dosyayı il çevre müdürlüğüne ya da kaymakamlığa idari para cezası verilmesi için sevkeder. çünkü bizim hukukumuzda hayvanları istismar etmek bir "suç" değil, bir "kabahattir". yani hayvanlara eziyetin tek cezası, idari para cezasıdır. savcılığın yapabileceği hiçbir şey yoktur. bir savcı hayvan istismarı yapıldığını duyduğunda davayı re'sen açma hakkına sahip değildir. aynı şekilde hayvan istismarı suç sayılmadığı için sabıka kaydı da tutulmaz. hayvan istismarı bir kabahattir, kapalı alanda sigara içmekle bir hayvana eziyet etmek arasında şu anda hiçbir fark yok bizim hukukumuzda. ikisi de sadece "kabahat". kaynak arama imkanım yok aceleyle yazıyorum bunları ama akşam eve gittiğimde ayrıntılı bir kaynak araştırması yapacağım, konu ilgimi çekti çünkü.

rentts'in bana verdiği cevaptaki olayın merkezine tehdit ve tacizi koyma önerisi gayet mantıklı. olaya bu açıdan yaklaşmanız daha uygun olur. kolay gelsin, lütfen gelişmelerden haberdar edin.
  • cepeuc  (10.04.12 12:54:25 ~ 12:55:42)