GG Mevzu ve IP Alma Olayları

(bkz: sitelerin ip loglarını saklaması/@ssg)

şurda 6 ay denmiş fakat sonuçta her giriş çıkışımız loglanıyor yani o entryden değil de yazar adının son girişinden ip bulunabilir değil mi? (yani ekşi sözlük o yazarın son ip'sini vermekle yükümlü yine de) yani 6 ay değil 1 ay tutulsa bile her türlü bulunabiliyoruz doğru mu anladım?

sanırım ip nin ne zamana ait oldugu farketmez çünkü ip yi atıyan isp(ttnet,superonline) lerde kime hangi ip yi ne zaman verdiğini logluyordur.

  • jedilance  (05.04.12 18:41:03)
evet. her türlü bulunursun. O entryinde bulamazlarsa son giriş yaptığın entryden bulunursun.

  • kompisko  (05.04.12 18:48:09)
eğer entry'nin yazıldığı IP'nin verilmediğine, son giriş yaptığın zamanki IP'nin verildiğine emin isen onu kendinin yazmadığına dair itiraz edebilirsin.

Sonuçta nick senin ama senin yazdığını kanıtlayan bir durum yok ortada. Belki hesabının şifresini bilen bir başka kişi internet kafeden senin adına yazdı ? Bu internet hattı değil ki üzerinden yapılan işlerin sorumluluğu senin üzerinde olsun.
  • bir kac yazar once  (05.04.12 19:38:54)
yurtdışından yazmak dışında hiçbir şansımız yok malesef. her türlü fişleniyoruz. ekşi sözlük yönetiminin bir suçu da yok. jedilance'nin dediği doğru...

  • schwarzfahrer  (05.04.12 19:50:00)
Önemli husus isp'nin loglaması değil. ekşi'nin loglaması.

bildiğim kadarıyla kanuna göre son 6 ay zorunlu.

ekşi son 6 ay'ı logluyor ise 8 ay önceki bir entry için dilerse IP adresini Kayıtlı değil diyerek vermeyip, en son giriş yaptığı IP adresi bu diyerek güncel IP adresini verebilir.

Bu durumda da kullanıcı o yazıyı yazmadığını iddia edebilir.
  • bir kac yazar once  (05.04.12 19:58:59)