Fan sökümü

Evet duyuru sakinleri, bir arkadaş sorusunda anakartının fotoğrafını çekmiş bunu kullanarak bir sorum var.

Resimdeki cpu fanının aynısına sahibim, ancak nasıl söküleceğini bir türlü çözemedim. Mandalları açıyorum çekiyorum çekiyorum gelmiyor lanet şey. Evet cevaplarınızı bekliyorum.

Fanın fotoğrafı:
yfrog.com

abi yandan çentikleri vardır onları da çıkartıver.

sonra da büyük ihtimalle yapışmıştır o işlemcinin üzerine sert çekiceksin biraz.
  • saiko  (05.04.12 00:08:51)
sert çekme yöntemini önermiyorum, çok yanlış şeyler olabilir. o aradaki termal macun kuruyken gayet sağlam.

aç bilgisayarı oyun oyna, youtube tam ekran falan. iyice bi "kastır". işlemci ısınınca aradaki termal macun çok daha az direnecektir. sonra kapat, 2 beyaz mandalı kaldır, 4 kenardaki 4 bacağı çentiklerden çıkar. (araya tornavida sokup ittirmek yetmeli) 4'ünü de kaldırınca o plastik kalkacak. sonra heatsink'i sağa sola ufak ufak döndürerek kaldırın. aşırı güç uygulamayın.
  • celeron 300a  (05.04.12 00:12:54)
onları önce sağa -belki solda olabilir, mandallarn üstünde dönüş yönü gösterilir- çevirceksin sonra asılcaksın. eğer çevirmeden asılırsan anakarttaki yerlerini kırabilirsin. çok zordur onları çevirmek el falan zor sığar sadece biraz uğraş ben 5dk da fln anca çıkartmıştım ilk deneyişimde.

  • jedilance  (05.04.12 00:19:04)
o fanın solunda metal uzun bi çubuk varya o kalınca kısmından yukarı doğru kaldırın zaten serbest kalır. garip bi mekanizma

  • vericemparasını  (05.04.12 00:28:33)
metal mandal işlemciyi serbest bırakmak için yanlış hatırlamıyorsam. üstünde fan takılıyken kaldırılamaz o zaten.

  • jedilance  (05.04.12 00:31:08)
  • hollowlife  (05.04.12 00:33:49)
@vericemparasini hocam o mandallardan iki yanda var ve plastikler. Kastettiklerin onlarsa.

Çıkardım duyuru sakinleri teşekkürler, yardımcı olmak için açıklamak gerekirse o mandalların da takılı olan plastik parçalar/ayaklar/kilit ne derseniz, kendi kendilerine çentiklerinden tutunuyorlar, iki tornavida ve biraz uğraş sayesinde ilk önce bir tarafı sonra diğer tarafı çıkartıp kaldırdım. Tekrar teşekkürler.

Edit: @Hollowlife'ın verdiği video linki çok yararlı, yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar izleyerek öğrenebilir ben görmemiş bulundum.
  • mindwars  (05.04.12 00:34:29 ~ 00:40:32)