novalgin & vermidon

novalgin ve vermidonun farkı varmıdır?

vermidonda parasetamol novalginde ise metamizol sodyum var. parasetamol hipotalamutaki ısı merkezleri uzerine etkiyerek terlemeye yol açar ve vücut sıcaklığını düşürür ayrıca damar genişletici etkisi de vardır. metamizol sodyum ise direkt olarak beyin sapındaki agrı merkezleri uzerinden, buyuk bir ihtimalle de bu merkezleri baskılayarak etkisini gosterir. ayrıca vermidon kafein içerir novalgin içermez.

  • alperen4  (05.09.08 21:33:18 ~ 21:53:18)
az önce bir novalgin içtim çok güzel böle kıtır kıtır çiğneyerek yutuyorum daha çabuk etki ediyor.

  • crystalsoul  (05.09.08 21:42:55)
doktorlar vermidonu yanetkisi en az olan ağrı kesicilerden biri olarak önerirken
novalgin i tavsiye etmiyorlar malesef ki

@crystalsoul
çiğneyerek yutmak kana çok çabuk karşımasına neden olduğu için çok zararlı diye biliyorum, aman ha
  • demlikposet  (05.09.08 23:57:30)
@demlikposet
çiğneyerek yutmak enzimlerin etki alanını genişlettiği için emilimin hızlı olmasını sağlar. ayrıca parasetamollü ağrı kesicilerde olabilecek yan etki hipotermidir ki o da 10 tane hapı art arda atarsanız olur.önemli bir yan etki göstermesi için karaciğer yetersizliği veya da genel anlamda ise ilacın metabolize edilme sorununun olması gerekir. vermidon kafein içerdiği için nadiren de olsa uykusuzluk, tasikardi, diurez vs ortaya çıkabilir. tabi bu da aynı sebeplerden dolayı.

  • alperen4  (06.09.08 01:07:52 ~ 01:13:27)
evde reçetezis kullanılacaksa, vermidon iyidir. novalgin in zaman zaman tehlikeli yan etkileri oluyor. tercih edilmemesi gerekir.

  • kara kadife  (06.09.08 02:53:19)
10 tane vermidon atarsan hipotermidense karaciğeri eline alma ihtimali daha yüksektir. Parasetamolü günde 4gramdan fazla almak yani 8 tabletten fazla almak tehlikelidir. toksik hepatit yapabilir

  • october swimmer  (06.09.08 11:52:12)