Yurtdışında yüksek lisans yapmak için ALES'e girme şartı var mı?

Nette araştırdım, çok güvenilir gelmedi bilgiler. Ben de burada sorayım dedim.
Okulun bitmesine 1 sene var ama böyle bi şart varsa yarın hemen gidip başvurayım ALES'e.

Avrupa'da yüksek lisans yapacağım, bitince de burda bi devlet kadrosuna girmek istiyorum. (memur olarak, akademisyen değil)
Farzedelim ki devlet bursuyla gideceğim (nerdeee), yine de ALES gerekiyor mu?
Kendi paramla gitsem gerekiyor mu?

edit: fransa'da yapacağım master'ı bi aksilik olmazsa.

GRE'ye girmen gerekiyor dile biliyorum.
www.yukseklisans.com.tr

Uluslarası geçerliliği olan sınav o. Ancak üniversiteden üniversiteye şartlar değişiyordur. Önce okul araştırması yap sitelerinde yazar şartları. (Bir de belirli bölümler için TEV'in bursu oluyor diye biliyorum.Onu da inceleyebilirsin.) Türkiye kaynaklı burslarda ALES isteyebilirler.Yine kurumdan kuruma değişiklik gösteriyordur. Eğer yurtdışında kararlıysan GRE'ye girmen her yerde geçerliliği olduğundan daha iyi. Matematik kısmı çok kolay da ingilizcesi zor bir sınav. Hazırlanmak şart.
  • patiska  (02.04.12 01:38:26 ~ 01:45:11)
kendi paranla/imkanınla gitmende gerekmez onların ALESten haberi yok zaten

devlet bursunda bi MEBin gönderdiği öğrenciler filan diye bişey var ya da konsoloslukların işbirlikli burs programları var Monet filan gibi şartlarına bakmadım hiç benim alanımda asla verilmediği için ama çok da sanmıyorum
  • niye ama  (02.04.12 01:38:30)
kendi paranla yapıcaksan ya da özel burs alıcaksan ales e gerek yok. ama bazı devlet burslarında ales gerekiyor

  • cedric tweedledee  (02.04.12 02:10:37)
yahu olur mu hic oyle sey, bolumune gore gre ya da gmat alman gerekir. mba icin yazilan yazidan feyz alabilirsin bkz: www.hangimba.net

  • hilhan  (02.04.12 04:59:31)