kan sorusu

ben 0rh+ olarak a,b ve abye kan verebiliyorum.. peki bunlarin pozitif negatif olmasi farkediyomu? brh- ye verebilirmiyim mesela? yoksa sadece pozitifleremi verebilirim?

RH değeri de kan grubu kadar önemlidir ve karşılıklı kan alıp veremezler. Mesela anne babada varsa RH uyuşmazlığı, birisi +, diğeri - ise mesela, bebeğin kanı değişir diye biliyorum.

  • pyro clustic flow  (04.09.08 16:02:18)
birincisi bunların tamamı teorik. yani A, B veya AB'ye kan vermek için gitseniz almazlar.

yine teorik olarak söylüyorum, negatif pozitife kan verebiliyor, pozitif negatife kan veremiyor bildiğim kadarıyla.
  • kibritsuyu  (04.09.08 16:04:54)
teorik olsa da zor durumda verilebilir. örneğin çok aşırı kanaması olan kişiye uyumlu kan grubundan değil, 0 negatif kan verilmekte.

  • tom riddle  (04.09.08 17:03:21)
1 kereliğe mahsus verilebilir. Çünkü kişinin kanında (kişi rh - ise) anti rh+ antikoru yoktur hali hazırda. Fakat bu andan itibaren anti rh+ antikoru oluşturulur ve kanda kalır. 2. kez rh+ kan verilirse, oluşmuş antikorlar rh antijenlerine sahip alyuvarları çökertir ve ölüme neden olabilir.

  • suursuz deve  (04.09.08 18:16:59)
(bkz: aglutinasyon)

biyoloji dersinde mi ne hoca soylemisti zamaninda. savas mavas oldugu zamanlarda, yani elzem oldugunda bu islem yapilabilirmis. tabi sadece bir sefer icin. ikinci sefer verildigi zaman suursuz deve'nin soyledikleri gibi seyler oluyormus. bu cokelme olayina da aglutinasyon deniyor iste.
  • osuruklu  (05.09.08 02:10:13)