nikon d80 e flash tavsiyesi

nikon d80 ime kapalı alanlarda evetlerde falan kullanabileceğim bir flash almak istiyorum. nikon sb serisi çok pahalı, sb 400 uygun fiyatlı ama istediğim özellikleri yok en yazık ki...

çoğunlukla fisheye ya da ultra wide angel lens ile kullanıcam. ne tavsiye edersiniz?

geniş açı kullanacağınız için ucuz flaşlar işinizi görmeyecektir, zira yayıcı ile beraber 18mme ancak iniyorlar. difüzörle falan çözülebilir en fazla. nikon serisinden sonra önerebileceğim en iyi flaş markası metz, onlar da genellikle 24mm' ye inebiliyorlar. daha uygun fiyatlı olarak otomatik istiyorsanız yn565ex, manuel olabilir diyorsanız yn560 öneririm. ben de kullanıyorum bu flaşlardan, pilleri epey dayanıyor. gn olarak ta güçlüler, fiyatlarını hakediyorlar yani. ancak dediğim gibi geniş açıya düşmek için kesnlikle difüzör şart, her modelde. onu da dealextreme' den 20-25 dolara alabilirsiniz. veya kablosuz tetikleyici ile flaşı farklı bir noktadan (biraz uzaktan) patlatarak ta çözülebilir, ancak yine de difüzörü öneririm.
selamlar.

  • ohtararan  (30.03.12 18:48:14 ~ 18:57:26)