Erasmüs Erasmus bulunmaz eşin! Karmaşık Ülke Tercih Süreçleri :/

selamun aleykum muhtar efendiler.

musluk kardeşiniz, bir anlık gazla erasmus sınavına tekrar giriyor, buna diyolar ki liste senin, seç seçebildiğin okulu...

şimdi net olacağım, okulum bitmek üzere zaten dersim mersim kalmadı, bu erasmusun amacı gezmek, eğlenmek... tabi bunu mümkün olduğunca ucuza mal etmek...

-italya ve almanya vardı, bunlar kendi dillerini diretirler şindi, şu saatten sonra hiç çekemem diye eledim baştan. geri kalan- seçenekler şöyle;

1- lyon
fransız kültüre gidiyorum. 90 saatlik ilk kuru tamamladım. ama bu, okul için yeterli değil gibi geliyo. ha ne olur, pratik yapmak için gidilebilir. lyon (fr içindeki diğer şehirlere göre ucuz ama yine de) pahalı diyolar ve öyle çok gezilecek, takılacak mekan yok, 1 ayda sıkılırsın diyolar. ingilizceye yaklaşımları da belli bu abilerin, ondan da çekiniyorum biraz... işte diyorum ya, buraya sırf fransızca pratik yapmak için gidilir, ama külfeti, zahmeti çok olursa tekrar bi düşünürüm açıkçası...

2- amsterdam
daha evvelden de 2 defa bulundum kendisinde. şahaneliğine laf yok. az buçuk bi çevremiz de var. ingilizce ile paşalar gibi geçinir giderim. lakin burası da delişmencesine pahalı. e para da sıkıntı şindi... bilemedim.

3- brüksel
brüksel'i hiç bilmiyorum, ama burayı da hani, "hem fransızca pratik felan yaparım, olmadı ingilizceynen idare ederim" mantığıyla düşünüyorum. ama dediğim gibi brüksel yabancı şu an bana.

sırf macera için tercih edilesi yerler var mesela;

4 - romanya
galati ve suceava okulları varmış. ulan seçeneklerin yukarıdaki gibiyse ne diye romanya falan düşünüyosun diyonuz ama, hani neblim erasmus ortamı kendi halinde, kendi neşesindedir en nihayetinde küçük yerdir falan diye tahmin yürütüyorum... ucuzdur da hani...

5- selanik
romanyayla aynı sebepler hemen hemen...

her şehri değerlendirirken coğrafi konumunu da düşünüyorum, çünkü gezmece tozmaca da olacak bir hayli...

çıkamadım işin içinden bi el atın.. 4 nisana kadar karar vermiş olmam lazım :/

sizin muslugunuz..

2 ve 4 arasından birini seç, daha öncden amsterdama gidenlere para durumunu sor buradan. Romanya ucuzdur gece hayatı da iyidir, nitekim amsterdam da iyidir

  • bonjurkes  (29.03.12 18:50:08)
sırf aksiyon için romanyaya giderdim. brüksel de güzel ama o da pahalı yani. ayrıca belçikalılar da dil bilen insanlar hep ingilizce dert olmaz.

  • yuto  (29.03.12 19:00:32)
para sikintisindan kastin gunluk su kadar harcarim, 2 gun disari cikarim ona da su kadar gider, surekli evde yerim oradan artan parayi ulke dolasmak icin kullanirim gibi ince hesaplar yapmayacaksan amsterdam olsun.

ama harbi sikinti simdi diyorsan net olarak romanya. fransa, bruksel de hic hani amsterdam'dan ucuz yerler degil, o yuzden oralari eledim. haa bir de kucuk sehir olsa dilin ilerler de yada ne biliyim biraz daha ust kurda olsan gene etki eder ama ilk kuru tamamlayip lyon'a gidersen bekledigin gelismeyi de bulamayabilirsin. sonucta simdi erasmuslarla takilacaksin, fransizca biraz yalan olabilir.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (29.03.12 19:07:57 ~ 19:09:56)
bu arada hibe tablosunu bilmiyorum ama en son her ülke için ayrı ücret belirlenmişti. Yani amsterdama gidersen 2x verirken romanyada x kadar rakam verebilirler, ona da dikkat et

  • bonjurkes  (29.03.12 19:10:45)
mutlak suretle brussels'a git, belçikalı kızlar da güzel hem =)

  • Sabac  (29.03.12 19:15:12)
o değil de ders filan kalmadıysa erasmusa nasıl alıyorlar seni, son senen mi?

  • ocanal  (29.03.12 19:23:17)
valla şöyle diyeyim, her yerde farklı bir deneyim yaşarsın ama hepsinden memnun kalırsın. o yüzden kafana göre takıl, ve sonra da düşünme şurayı seçseydim daha mı iyi olurdu diye.

ama ocanal'ın dediği gibi dersin kalmadıysa gitmen sıkıntı. lisans öğrencisi erasmusta dönem başına 30 ects almak zorunda, 1 yıl gideceksen 60 ects olur tabi :) 4. sınıf öğrencileri gidebiliyor normalde ama eğer öğrencinin kendi okulunda alması gereken kredi sayısı 30 (1 yıllar için 60) ects'ten az kalmışsa ulusal ajans gidemezsin diyor son 2-3 senedir. Çaktırmamaya çalış diyeceğim ama yemiyorlar genelde. sen bir bölüm erasmus koordinatörünle konuş bu konuyu, sıkıntı olmasın sonra.
  • lord andurien  (29.03.12 20:00:12)
succeava yı eledim.

@hayley: ince hesap adamıyım. daha doğrusu öyle olmak zorundayım zira iki haftada 700 € harcadığımı bilirim amsterdam da.. lyon konusunda da ayrı bir ufuk açtın, dili de geliştiremeyeceksem hiç işim olmaz fransada..

@ocanal: o iş biraz karışık, evet son senem.

@lord: an itibariyle 1 zorunlu dersim 1 de tezim var. tezi önden bitirip gitmek niyetindeyim, 1 zorunlu dersim yerine ordan bi ders seççem geri kalan 30 krediyi de seçmelilerle dolduracağım ki mezuniyet kredisinden fazla krediye eyvallah diyor okulum... ama yine de sormak lazım tabi.
o değil de romanya ağır bastı şimdi de :D
  • tahret muslugu  (29.03.12 20:00:56 ~ 20:03:05)