Kolonya iyi bir dezenfektan mıdır? Mikrop öldürür mü?

''80 derece kolonya mikropları öldürmez. Buna karşın 60 derece kolonyanın antibakteriyel etkisi vardır'' gibi bir ibare var internette, doğru mudur?

Velhasıl gün içerisinde mikroplanan ellerimizi şöyle şapır şapır kolonya ile bir güzel ovuştursak bir işe yarar mı? Mikroplar ölür mü?

Normal, marketlerde satılan 80 derece limon kolonyası.

sanırım bakteri mikrop ayrışmasını yapmak gerekiyor.

benim kanımca alkol her türlü iyi bir temizleyici maddedir. bilimselliği yok tabi. psikolojik olarak rahatlatıyor ama.
  • gominist redar  (28.03.12 11:02:33)
@gominist redar

valla yazılanları okuyunca moralim bozuldu benim. ben iş yerimde masamda kolonya bulundururum. yemeğe falan gitmeden ellerimi mutlaka kolonyalarım. ne bileyim tuvaletten gelince de yaparım aynı şeyi. içerisinde güçlü alkol var, mutlaka ölür zararlı minikler diyordum ama bazı yerler aksini iddia ediyor.

oha yıkıldım yeminle, yok mu kimyacı rahatlatsın bizi?
  • diskbudur  (28.03.12 11:04:58)
60 - 80 derecelik kolonya ile dezenfekte edebileceğiniz bir mikrop zaten size de pek bir şey yapamaz.

o kolonyayı sürdükçe doğal bakteri florasını bozduğunuza değmez.

artık, intramuskular enjeksiyonlarda (kalçadan iğne) hasta temizse, nemli bezle silin vurun diyorlar.

el yıkamanın önemi çok sık vurgulanıyor hastane enfeksiyonlarında.

20 saniye etkili el yıkama yeter de artar. kuş gribinde falan bunlar çok vurgulandı.

el yıkama etkili kuş gribi sabun diye google'larsanız sonsuz materyele ulaşırsınız.
  • truvaiti  (28.03.12 11:27:31 ~ 11:28:52)
yani ortalama olarak etkili şekilde 20 saniye el yıkasanız, yüzde 99.9 işlem tamamdır, geri kalan binde biri için sürecekleriniz de mikrobu da öldürür sizi de.

"oltu suyu, ne kepek kaldı ne de saç" hesabı olmasın. yoksa tuz ruhuna sokun kendinizi, işlem "garanti" olsun.
  • truvaiti  (28.03.12 11:29:57)
www.muglaadsm.gov.tr

abdest almayı anlatır gibi anlatmış.

"niyet ettim gram pozitif bakterileri temizleye allah rızası için el yıkamaya"

burada 60 saniye demiş mesela. yüzüğü de varmış el mankeninin.

yıl olmuş 2100 hala bebek fotograflı sunumlar. aman allahım.
  • truvaiti  (28.03.12 11:33:24 ~ 11:33:49)
bit.ly

evet 20 saniye diyen de çok var.

videosu da: www.youtube.com (el mankeni aşmış, bir kibar bir efendi)

kağıt havlu orda durur mu? birini alırken diğerini ıslattı, neyse artık.

yani sağlık personeli değilseniz 20 saniye herkese yeter de artar.
  • truvaiti  (28.03.12 11:39:30 ~ 11:40:26)
%75lik ethanol laboratuarlarda dezenfekte işlemi için kullanılır gayet. günlük kullanım için uygundur limon kolonyası. sabun mekanik bir temizleyicidir, bakterileri öldürmez elinizden uzaklaştırır o yüzden uzun uzun yıkamak gerekir. insanlar antibakteriyel sabunlara yöneliyorlar son zamanlarda ama aslında yanlış bir şey bu, dirençli bakteri yaratmaktan başka bir işe yaramıyor. biraz mikrop iyidir aslında, çok da abartmaya gerek yok.

  • meriadoc  (28.03.12 14:38:47)