bir çocuk paint programından ne beklenebilir ki?

selamlar,

computer science dersi için proje hazırlıyoruz üç kişilik bir grupla. birinci sınıfız. ne yaparsak kolay olur ve gelişmeye açık olur dedik.. çocuklar için dizayn edilmiş klasik bir boyama programında çareyi bulduk. lakin hoca bir türlü tutmuyor bizim fikirleri içerikteki. "bunun normal paint'ten farkı ne ki? sizin kattığınız yaratıcı fikirleri göremiyorum." filan çekiyor sürekli. diğer gruplardaki elemanların çoğunun ucuz ve yapılması kolay fikirleri var (gerçi birçoğu yine hali hazırda yapılmış şeyler ama onlara sesini çıkarmıyor nedense.)

ne var programda peki.. normal paint'te olan neredeyse her tool'u içeriyor program. bunun yanında undo-redo sistemi biraz farklı. bir menüde tüm yaptıklarınız liste liste yazıyor. 1. pen kullanıldı. 2. kare çizildi. 3. brush kullanıldı. gibi.. menüden istediğiniz sıradaki eylemi seçip onu silebiliyorsunuz. o noktadan sonraki tüm eylemleri geri almıyor yani.

bunun dışında resim eklemek için bir platform var. background'ını seçiyor çocuk. o background'a uygun resim seti açılıyor yan tarafta menüde. çocuk oradan resmi seçip ekrana sürüklüyor ve bırakıyor.

son olarak da animasyon yapma aparatı gibi bir şey var. çocuk her işlemini bir frame olarak kaydedebiliyor bir tuş yardımıyla. tüm bu frame'lerin birleşmesiyle de ortaya bir animasyon çıkıyor. çocuk bu animasyonu izleyip gif olarak kaydedebiliyor.

mesela çiftlik konulu background seçildi. klasik bir çiftlik evi fonda, tarlası marlası var işte. çocuk bunu keyfince boyuyor brush'larla.. ona uygun olarak tavuklar, atlar, civcivler, ot bok var resim setinde. bunları yerleştiriyor felan. mesela her boyaması bittikten sonra.. alıyor setten civcivi. bir koyuyor ekrana, frame'i kaydediyor. bir siliyor, kaydediyor. biraz daha ileri koyuyor, kayıt. siliyor, kayıt.. sonra izle tuşuna basınca da bu yaptıklarından oluşan animasyonu izliyor işte.

bu kadar. daha ne eklenebilir sizce? kreatif :p fikirlerinizi bekliyorum.

boyama kitaplarında yer alan çizgi film karakterlerinin renksiz şekillerini ekleyebilseler mesela; sonra da onların içini boyarlar istedikleri renkte.

  • cakabo  (22.03.12 18:11:36)
var zaten öyle bir şey ama söyleme gereği duymamıştım, eyvallah yine de.

  • jack of hearts  (22.03.12 18:12:56)
renklerin pastel boyadaki gibi ust uste boyayinca karismasi harika olur.
Mesela yesilin ustune sari gecince acik yesil olsun, kirmizi mavi mor olsun gibi, Subtractive renkler yapilabilir yani.

tema boyama kitabi ben kucukken hic sevmezdim...
Mumkun oldugunca fazla renk tonu da hoslarina gider, boyalardaki gibi altin gumus yaldiz isini becerirseniz bence aa'yi kaparsiniz.
  • uyuyanadam  (22.03.12 18:15:45)
sekillere otomatik golgelendirme yapabilirsiniz tabii computer graphics e girer artik.
Mesela sekillerde gunes varsa gunesi koyunca diger sekillerin tonlamalarini ona gore duzeltebilir, gunes koymazsa default ayari olur, on off vb vb...
Boylece topu kipkirmizi boyasa bile 3 boyutlu top boyamis olur cocuk. Vallahi harika olur. Yapin bunu.
  • uyuyanadam  (22.03.12 18:20:21)
transparan yapmakta mesele yok boyaları da.. pastelin kağıtta bıraktığına benzer bir iz vermek zor geliyor bana epey. bi' de süs kısmına çok takan bir adam değil olayın. benim şahsi fikrimce güzel şeyler dediklerin yalnız, düşüneceğim üstlerine.

ikinci mesajda dediğin şey ise çok meşakkatli.
  • jack of hearts  (22.03.12 18:21:48 ~ 18:22:49)
valla arayuz yapmissiniz sirf gibi geldi bana.
Hocayla grupla konusun birseyler turer buradan.
bu arada tablette de calisacak mi bu? Ona da bakin bence.
  • uyuyanadam  (22.03.12 18:23:57)
basit bi renderer yapacaksin hocam, yaptim biliyorum. 3 4 kisiyseniz donem projesiyse bence cikar.

  • uyuyanadam  (22.03.12 18:25:30)
tablette çalışması için farklı bir dille (yine java'mtrak bir şey aslında ama) yazılması gerektiğini biliyoruz, değil mi? :) yapılır ama tüm ders trafiği arasında çok zorlar.

  • jack of hearts  (22.03.12 18:26:45)
1. Sinifta ne dersi bu ya bu arada?
Ben computer vision gibi bisi zannettim degil herhalde.
Neyse onu yeni gordum zor gelmesi normal, kolay gelsin.
  • uyuyanadam  (22.03.12 18:27:00)
güneş iyi hoş da.. güneşten başka ışık gölgeyle ilgili pek aparat koyamayacağımdan biraz afaki kalmaz mı?

  • jack of hearts  (22.03.12 18:28:21)
tablet icin hazir libraryler vardir da tabii yorar.
Bence hocaya buldugunuz herseyi goturun, o zaten ne yapp yapamayacaginizi soyler, heem hevesli gorunursunuz guzel olur.

  • uyuyanadam  (22.03.12 18:30:29)
aga zaten rendering acisindan baktiginda herhangi bir noktada renk gorunmesi icin illa isik kaynagi olmasi lazim,
mesela default olarak ortada ustte bir noktasal isik kaynagi varmis gibi aydinlatirsiniz,
cocuk tutup gunesi koyarsa renkler biraz acilir parlaklasir, golge de gunesin yerine gore degistirilir.

Ama siz bunu yapamazsiniz ya bunu 3. Sinifta yapin.
  • uyuyanadam  (22.03.12 18:33:19)
şahsi fikrince şu saydıklarım kafi değil mi peki? sence de illa bir şeyler eklenmesi şart mı?

  • jack of hearts  (22.03.12 18:33:33)
su olabilir:

guzel saglam calisan renderer yapmazsiniz da, hazir figurler icin sag sol orta isiklandirmada golge olacak pikseller icin on tanimli agirliklar belirlersiniz.

Cocuk gunesi default un sagina koyarsa, soldaki golgeler etkinlesir mesela.

Oo hem cok kolay hem harika olur.
  • uyuyanadam  (22.03.12 18:36:29)
bence zaten ilk msjda yazdigin da yeter de hca istemis yani.
Bence bunlari dusunduk hocm ne dersiniz diye gidin yanina.

  • uyuyanadam  (22.03.12 18:37:43)
teşekkür ediyorum çok. umarım bu sefer arıza çıkarmaz, yordu çok beni.

  • jack of hearts  (22.03.12 18:43:58)
şu programa bir bak tuxpaint.org

  • sanal hayvan  (22.03.12 19:37:07)