Biyolojik anlamda yaşlandığını hissetmek?

2 ay öncesine göre daha yaşlı hissediyorum. Bu, kendinden gençleri görünceki "Vay be, yaşlanmışız!"dan farklı bi his.
Şöyle ki, daha önce gece 4e kadar ayakta kalıp uyumak istemeyen, zaten çok uykusu da gelmeyen, 2-3 saatlik uykuyla işe gidip yorgunluk hissetmeyen ben, 2 aydır gece 11de uyumaktan alamıyorum kendimi. Ya da ne biliim, elimdeki küçük çizikler falan bile daha geç iyileşiyor. Önceden rüzgarda ipince kıyafetle dolaşsam üşümüyordum, üşüsem de hissetmiyordum, hissetsem de hasta falan olmuyordum ama şimdi en ufak bi ihmalde acısını duyuyorum mesela.

Sormak istediğim husus şu ki; yaşlılık dediğimiz şey böyle bi anda mı hissettiriyor kendini? Yoksa ben "sağlığımın/gençliğimin değerini bilemedim" de bi anda mı kötüye gittiğini hissettirdi? Sizde de oldu mu/oluyor mu benzeri?
Bu arada 25buçuk yaşımdayım şu an (tam yaşı konuyla alakasından dolayı belirtiyorum), 2 yıldır sabah 9 akşam 7 çalıştığım yorucu bir mesleğim var.
Şimdiden tenks bebeks.

vitamin eksiklii,bahar yorgunlugu etc böyle bir sey vardir,psikolojik olarakta etrafinizin tepkisi yüzünden yaslilik hissediyorsunuz.

rahat olun.
  • serabetan  (21.03.12 20:53:01)
Spor spor spor (agirlik indirme kaldirma anlaminda degil) Haftanin 3 gunu yarim saat yuzmenizi tavsiye ediyorum. Ozellikle kardiyo bazli egzersizler kolestrol ve hormon degerlerinde degisim yaratiyor.

  • hurt  (21.03.12 20:55:32)