Basit bir tercüme ricası vol 2

All IT related issues and support marketing & sales departments with IT Projects to improve productivity and support them.

Bu cümle kesin yanlış ama demek istediğim şu:

Tüm IT ile alakalı sorunlar ve pazarlama & satış bölümlerini IT projeleri ile destekleyerek verimliliği arttırmak

Şimiden teşekkürler

All IT related issues and supporting marketing and sales departments with IT Projects in order to improve productivity.

  • fengari  (21.03.12 15:50:55)
cümlenin türkçesinde de bir yanlışlık var bence. "Tüm IT ile alakalı sorunlar" kısmı yüklemsiz havada kalmış.

  • in vino veritas  (21.03.12 15:54:15)
To improve productivity with supporting IT projects for the marketing and sales departments and solve all IT related issues.

  • irbat  (21.03.12 15:54:59)
cümlenin türkçe'si de yanlış...

  • bilan  (21.03.12 16:01:59)
Daha doğrusu: All issues related to Information Technology and Web Development and supporting marketing and sales departments with IT Projects in order to improve productivity.

bu olmaz mı?
  • beholderrulez  (21.03.12 16:07:48)
olur da yine all issues kısmının yüklemi eksik oluyor, supporting kısmı da havada kalıyor ana yüklem olmayınca.

  • irbat  (21.03.12 16:16:19)
Görev tanımı: Information Teknolojisi ile alakalı tüm sorunların çözümü ve yönetimiyle birlikte satış ve pazarlama bölümlerini IT projeleri ile destekleyerek iş süreçlerinin verimliliğini arttırmak.

  • beholderrulez  (21.03.12 16:21:28)
e türkçesinde çözüm kelimesi var işte :D

terms of reference(?): Administrate and solve all IT related issues as well as supporting IT projects for the marketing and sales departments in order to improve productivity of work progresses.
  • irbat  (21.03.12 16:28:06 ~ 16:28:41)