ev kira sorusu

Alttaki ev sorusunu kıskanıp ben de bir tane sormak istedim.

Yaş olmuş 25, ailemle kalıyorum, durumdan memnun değilim, evde ekstra gibi hissetmeye başladım sayılır kendimi. Tırt bir maaşla çalışıyorum diyelim.

Rahatıma düşkün biriyim o yüzden başkasıyla yaşama olayına pek sıcak bakmıyorum diyebilirim. Daha önceden 1 kere, 1 seneye yakın bir süre yurtdışında yabancıyla yaşamıştım, dert valla. Temizlik, yemek vs.

Neyse, 1+1 ev bulayım, çıkayım diyorum. Lokasyon konusunda feci kararsızım. İnsanlar elindeki paraya göre ev bulur biliyorum ama, ben ne kadar para gerektiğini merak ediyorum.

Kadıköy olabilir, merkezi, karşıya ulaşım kolay. Fakat bir yandan da karşısı olsun istiyorum. Atıyorum Bebek'ten, Taksim'den direk karşıda olan evinize dönmek var, aynı şekilde kadıköy'e dönmek için çekilen bir uğraş olacak.

Şu an oturduğum yer bostancı, aile yanı.

1+1 olarak Kadıköy tarafında bir ev, rıhtım civarlarında, boğa da olur.

ya da yine 1+1 karşı tarafta Osmanbey, ya da taksime yakın, mecidiyeköy'de olur.

Bu iki farklı muhitte 1+1 evde yaşamak için, artı suyu gazı alışverişi vs. karşılayabilmek için ne kadar maaş almak gerekir?

Genelde çevremdekiler, 2000 almadan tek başına eve çıkmayı düşünme maddi olarak göçersin diyor, emin olamadım, sorayım dedim ideal rakam nedir diye

boğanın oradaki 1+1ler 400lira

  • neira  (20.03.12 13:07:57)
yaşanabilir 1+1'ler neira'nın dediği gibi 400 liradan başlar dediğin yerlerde. beşiktaş'ta falan 550'ye falan bulabilirsin ama öğrencilerin yeni geldiği zamanlarda fiyatlar uçuyor. şu sıralar mesela bulabilirsin. ama kombisi olsun, güneş görsün, ikinci üçüncü kat olsun, geniş olsun gibi isteklerine de bağlı biraz fiyat.

  • barix  (20.03.12 13:14:15)
söğütlüçeşmede metrobüs civarları 2+1 ler 800 civarı. 1+1 ortalama 650-850 civarı anadolu yakasında bulabilirsin. avrupa yakasında da bulabilirsin ama evlerin durumu anadolu yakasındakine göre daha fazla olur.

10-20 lira su gelir.
50 lira internete verirsin.
20-40 aidat olur.
30-40 elektrik gelir.
10-20 digiturk vs gibi şeylere verirsin.

1000-1200 civarı masraf olur total. yemen içmen yol paran gezmen vs hesaba katacak olursan. 2000 i çok rahat buluyor. arkadaşların iyi demiş.
  • 3dillustrator  (20.03.12 13:14:47)
şişli mecidiyeköy civarı için konuşursak merkezi yerde eli yüzü düzgün 1+1 evlerin kirası ortalama 800 liradır. tabi bu 'eli yüzü düzgün' ve 'merkezi yer' kavramlarını yorumlamak size kalmış. sizin için merkezi demek metroya yürüyerek 10-15 dakika demekse 600-700 liraya da bulunur, halaskargazi caddesi üzerinde demekse 1500 liraya da bulunur, taksime 10 dakika diye dolapdereden bakarsanız 500 liraya da bulunur. ben kendi standartlarıma göre baktığımda ortalama bir ev kirasıyla faturasıyla cart curtuyla aylık 900-1000 liraya geliyor.

  • nxtrls  (20.03.12 13:15:08)
kadıköy dersen 1100-1500 TL
osmanbey(taksim'e yakın) 1200-1750 TL
mecidiyeköy 1050-1400 TL

bu fiyatlar oturulabilecek(idare eder şekilde temiz, kombili, penceresi olan) bir ev için geçerlidir. fiyat arttıkça evin durumu da iyileşir.
200 TL ortalama fatura(elektrik/su/doğalgaz/internet), 300 TL yiyecek/temizlik masrafı olarak düşündüm(yukarıdaki fiyatlara dahil).

bekar olduğundan dışarıda çok yemek yersin. onu da hesaba kat ekstradan.

ama bodrum kat, fazla ışık almayan, gülbağ/fikirtepe'de filan bir yer olur dersen o zaman kira 450-500 filan olabilir.
  • el magico  (20.03.12 13:15:25 ~ 13:25:13)
bu arada beşiktaş'ta 550 liraya bulacağın ev ya ahır olur, ya tek oda olur, ya yerin üç kat altında olur, ya elli yıllık olur, bu arada bunların hepsi ısıtmasız olur. beşiktaş'ta 550-600 liraya 1+1 kombili ev bulma ihtimaliniz, hadi yok demeyeyim de, %2 falandır.

  • nxtrls  (20.03.12 13:18:20)
mesela simdi bahariyenin bi alt caddesindeki emlakçının sitesine baktım 650 liraya 2+1 var ama birazcık eski püskü

  • neira  (20.03.12 13:22:24)
minimum kira (400-600) verseniz bile 2000 gerekir.
Bence buyuk hata olur.
Ev+yalniz yasamak=para+temizlik+alisveris+faturalari vb takip etme+fiziksel ve mental guc gerekliligi+yalnizlik
simdi anneniz her aksam yemegi onunuze koyuyor, camasir bulasik yatak oda toplamak derdiniz bile yok, her ay basi fatura kira takip edip para denklestirmeye calismak derdiniz yok, bozulan ampulden patlayan borudan calismayan makineden dertlenmenize gerek yok, en azindan minimum ihtiyac yatak dolap beyaz esya almaniza gerek yok.
Min 5000 eve giris icin harcamaniz gerekir zaten.
Vazgecin bence.
Hele bostancidan sonra berbat mahallelerde berbat evlerde butun paranizi sokaga dokerek yasayacaksiniz, hic gerek yok.

Ben dag basinda yasiyorum kiram 400 lira sadece eve 1100 1200 gidiyor bunu yemesi icmesi alisverisi yolu derken 2000 gidiyor geriye hic kaliyor. Ki 1.5 senem esya parasi odemekle gecti. Simdi sizin tuvalet fircaniz bile yok. Sifirdan ev duzmek de cok masrafli.
  • uyuyanadam  (20.03.12 13:33:01)
ailenle anlaş ..kurallarını belirle aynı evde kal maddi durumun daha iyi olunca çık

  • Barbunya2  (20.03.12 13:47:11)
ha evet 550 liraya beşiktaşta bulacağın eve güneş görmeyen ve ısıtması olmayan bir 1+1'dir. kombili olsun, yüksek olsun dediğin zaman beşiktaş'ta oturmanın sadece kira maaliyeti 900-1000 lirayı bulur. üsküdar'da oturuyorum 1+1 eve 600 lira kira veriyorum.

  • barix  (20.03.12 13:52:42)
kısa öz net;
emlakcıya 500
evsahıbıne 500 depozito+500 ilk ayın kirası: 1000 Tl
Yer üsküdar, gel gel naz yapma iyidir buralar.1500 e evin içine girersin benim gibi ama eşyan olmaz ufak ufak alırsın zevkine göre.
1500 maaşlı bir işte ay sonunu getirirsin. harcama sonucta göreceli bi kavram.
  • Bysb  (20.03.12 14:06:54)