pegasus havayolları bilet değişikliğinde ödediğim parayı vermiyor

merhaba; ben bu cumaya bilet almıştım pegasus havayollarından ama başka bir tarihe aldırmak istedim biletimi. bileti alırken 100 lira ödedim şimdi değişiklik ya da iptal durumunda biletinizin değeri 24 lira oluyor üstünü tamamlamanız gerekiyor diyor ve 76 liramın üzerine yatıyor. böyle saçmalık olur mu uçuşa bir hafta varken de aradım böyle dediler bugün 3 gün var bugün de aynı şeyleri söylüyorlar hakkımı nasıl korumalıyım?

o iş öyle, indirimli bilet alıyorsunuz zaten, haklı olan pegasus şu anda, sizin gibi 30 kişi daha tarih değiştirse zarara girer şirket

  • nucleon  (20.03.12 12:30:27)
ne demek o iş öyle türk havayollarında öyle değil mesela 24 saat kalaya kadar bileti ücretsiz değiştiriyor

  • lllllllllllllllllll  (20.03.12 12:32:22)
o yüzden Türk Havayolları'nın 300 tl'ye uçtuğu yere pegasus 100 tl'ye uçuyor. Bileti alırken kampanyalı değil esnek alsaydınız, değiştirme/erteleme gibi işlemleri gerçekleştirebilirdiniz.

  • gereksiz insan  (20.03.12 12:44:11)
pegasus'u bu kadar savunan çıkması beni hakikaten şaşırttı, fiyatları eleştirmem thy daha pahalı diyebilirsiniz ki ben aralarında hiçbir zaman ciddi bir fark görmedim ama bana hizmet vermediği, beni bir yerden bir yere götürmediği halde paramı almasını nasıl savunuyorsunuz onu anlamıyorum, hakikaten havadan para kazanmak bu

  • lllllllllllllllllll  (20.03.12 12:50:11 ~ 12:50:45)
adam bana sezonda her şey dahil 49 tl'ye bilet satıyor ve değiştirirsem bunun ücretinin olacağını da biliyorum. dolayısıyla evet pgs haklı, siz haksızsınız.
bir daha pgs ile uçmayın bence de bize daha çok beleş bilet kalsın. hakkınızı thy ile uçarak korursunuz en güzel.
pgs çok kötü bir firma, su da paralı hem.
uçmayın siz.
valla.
  • ozdek  (20.03.12 12:55:43)
valla ben sözlükte yazar değilim ama okuyorum sözlüğü; nedense, bana da çok ilginç geliyor bu okumuş etmiş adamlar niye böyle yaparlar diyorum, sözlükte pegasuscular ve pegasus sevmeyenler diye iki grup var ben bu iki gruba da dahil değilim, ben herhangi bir hizmet almadığım halde benim 76 liramı ne hakla alıyor diyorum bana bunu açıklayın ve nerelere başvurup hakkımı korurum bunu anlatın, bunu neye dayandırabilir ben bilet alıp 1 dakika sonra değiştirmeye kalksam yine benden para alıyor bunu açıklasınlar bana niye oluyor

  • lllllllllllllllllll  (20.03.12 13:02:40)
arkadaşlar ben de yanılıyor olabilirim ama ben hakikaten anlamıyorum bana bir hizmet vermediği halde neden 76 lira alıyor, burada büyük bir haksızlık var, en başta belirtmiştim bir hafta önce de sorduğumda 76 liramı alıyorlardı bugün sorunca da 76 lira alıyor, normalde kendileri dinamik fiyatlandırma yapıyorlar ama müşteriye gelince bunu yapmıyorlar, benim pegasus'a verdiğim bir zarar vardır ama bu zarar bir hafta önce daha azdı neden hep aynı cezayı kesiyor ve bu ceza neden yüzde 76 oluyor, hizmet vermeden neden 76 lira alabiliyor

  • lllllllllllllllllll  (20.03.12 13:13:24)
Pegasusu savunma savunmama meselesi değil ki, o biletin şartı öyle. Almadan önce de yazıyor, bu bilet değiştirmeye gelmez diye, bunu bilerek alıyorsunuz. Bilmiyorsanız da o bilet alırken "okudum anladım kabul ediyorum" denilen yeri işaretlediğiniz için biliyor sayılıyorsunuz.

  • sui  (20.03.12 13:13:37)
doğru, ben ne tür bilet aldığımı bilmeden aldım, sonra da okudum anladım diye işaretledim bunlar tamam da, sizce bu doğru mu bana hizmet vermeden paramı alıyor ve bunu zamandan bağımsız yapıyor, ben bileti aldığım gün, aldığımın ertesi dakika iptal etsem bu bileti satmak için yeterince zamanı olmuş olacak ben onlara mani olmamış olacağım ama buna rağmen biletin yüzde 76 parasını alıyor burda bir adaletsizlik yok mu, bunu neye dayandırıp alıyorlar o kadar yüzdeyle parayı, arkadaşlar bazı şeyleri birbirine karıştırıyor olabiliriz ben sözleşmesini imzaladım ama bu oranı neye göre belirliyor ve böyle fahiş yüzde kesebiliyor bu adaletsizlik değil mi hakkımı nasıl ararım diyorum

  • lllllllllllllllllll  (20.03.12 13:24:00 ~ 13:24:47)
Oran, fiyat vb. hepsi algısaldır. Fiyat dediğin şey, neredeyse hiç bir üründe maliyetle alakalı değil ki, burada olsun. Yani 75 ml parfüme 300 TL verirken onun fiyatını da aynı şekilde sorgulayabilirsin. Pegasus'un, bilet değişikliğinde kestiği 76 TL'yi de aynı şekilde. Yani nasıl anlatayım sana canım kardeşim, bu bi sözleşme tamam mı üretici ile tüketici arasında. Fiyat da bir sözleşme, parfüm üreticisi diyor ki sana bu 75 ml kokuyu veriyorum, fiyatı da 300 TL'dir, sen de diyorsun ki, bu sözleşme benim için OK'dir, al 300 TL'yi ver 75 ml'mi. Sen de pegasusla aynı şeyi yapmışsın, demiş ki sana, bak bu bilet 100 TL'dir, avantajı THY'ye göre ucuz olmasıdır, dezavantajı değiştiremezsin, deiştirirsen paranın tamamını geri ödemem. Sen de demişsin ki, OK, anlaştık. Hakkını arayacağın bir şey yok, çünkü hakkın yok.

Bana diyeceksin ki, parfüm örneği aynı şey değil, çünkü adam orada bir şey alıyor, ben hiç bir şey almadım. Değil. Orada adam bir çay bardağı kokulu su alıyor. Sen x tarihinde A şehrinden B şehrine 100 tl ye uçma hakkını aldın. Bugün tarih x değil ve fiyat da aynı değil artık. O hakkı x tarihinde almıştın şimdi gitti.

Google it: dynamic pricing.
  • sui  (20.03.12 13:38:03 ~ 13:39:08)
www.flypgs.com

Burada bilet sınıflarına göre listelemişler iptal ücretlerini.
  • drip nick i zaten kullanilmakta  (20.03.12 13:46:15)
sık uçamya yeni başlayanların başına gelen sıkıntılardan biri. böyle böyle öğrendik biz de..

geçmiş olsun..
  • anonimyususer  (20.03.12 13:54:15)
benim bildigim butun biletin parasini aliyorlar, geriye kalan 24 lira da vergiler; onlari cukkalayamiyor.
bu bilet iptalinin olayi dunyanin her yerinde boyledir, cukkalarlar parani :).
su bakima haklilar tabi; adam sana 1 ay önceden alinca 40 liraya bilet veriyorsa bunun sebebi erkenden almaniz ve onlarin planlama yapmalarinin kolay olmasi, giderlerinin azalmasi vs. siz bunu istediginiz gibi degistirebiliyor olsaniz bu adamlarin 1 ay önceden bileti ucuza satmanin anlami kalmaz. Yoksa ben belki giderim diye paso bilet alirdim 1 ay sonrasina :).

He tum parayi cebe atmalari bence de biraz ayiptir. Ki cogu zaman benim yerim doldurulacak ve daha da pahaliya satilacak. Giderek degerinin dusmesi gibi bir sey olabilirdi belki ama yok; gunumuzde bu isler boyle yuruyor. Sadece ulasimda da degil. Ucaklarin sahibi de onlar oldugu icin yapacak bir sey yok galiba :)
  • natnan  (20.03.12 13:56:47)
her ucusta senin gibi 30 kisi cikip biletini oteletse o ucak bos ucar. bos ucan ucak zarar ettirir. ee peki bu durumda pegasus'un zararini kim karsilayacak acaba diye dusundunuz mu hic?

bu uygulamayi thy dahil bircok operator uyguluyor. nihayetinde havada durup bos koltuga yolcu alacak halleri yok. sana revize ettigi koltuk bosa ciktigi zaman bu koltugu doldurup dolduramayacagi garanti degil. sen biletini iptal ettigin icin o koltuk bos ucabilir. bir operator icin ucusun doluluk orani cok onemlidir ve kar/zarar oranlarini en cok etkileyen hususlardan biridir.
  • a340  (20.03.12 14:46:02)
Sizin yaptığınız kaçırdığınız uçak için ücret iadesi talep etmeye benziyor. Sonuçta o durumda da hiçbir hizmet almamış oluyorsunuz.

  • 386 dx  (20.03.12 16:47:17)
bildiklerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. ayrıca şunu gördüm, bazı arkadaşlar firmalarla olan sözleşmelerini öylesine benimsemişler, firmaları öylesine analiz edip içselleştirmişler ki firmaların haklarını, bu durum beni çok umutlandırdı, eminim ki bu arkadaşlar kendi haklarını da firmalara ve başkalarına karşı kuralların sınırları içinde sonuna kadar savunuyorlardır ve bizler de bu arkadaşların gayretleriyle daha medeni, daha adem-i merkeziyetçi bir toplum olacağız. tüketici hakları derneği'ne de sormam lazım en baştaki sorumu, iyi çalışmalar

  • lllllllllllllllllll  (20.03.12 18:52:55)
@lllllllllllllllllll; şu an olan şu, siz denk gelmiş, ya ucuz diye ya da bilmem ne şekilde almışsınız pgsden bileti, ama ilk kez aldığınızda bile olsa orada yazan esnek bilet vs çeşitleri görüp nedir diye bakmanız lazımdı, sizin aldığınız biletin değişim durumu yok ki ilk aldığınızda o fiyata alabilmişsiniz...

ve evet, ben pgs harici bir havayolu şirketinde çalışmama rağmen, pegasus olmasa türkiyede uçamazdık, bu kadar net, daha yüksek olurdu şu an zaten yüksek olan diğer firmaların biletleri...
  • nucleon  (21.03.12 00:22:31)
konu kapanmis ama ya arkadas niye kimse anlamadaki @lllllllllllllllllll arkadasi, herkes "okusaydin olm sartlari" diye cikisiyor.

adam(?) zaten kabul ediyor yasal olarak haksiz oldugunu, onun bir yerlerde yazdigini. Sorguladigi sey bireysel tecrubeden cok genel olarak mantalitenin dogrulugu(yani duyuruda olmasa da cevaplarda). Adam haksiz bile olsa ne bu saldirganlik arkadas?
  • natnan  (21.03.12 09:36:04)
@natnan: sevgili natnan kardeş derdime çok güzel tercüman olmuşsun, kendimi anlatamadım heralde arkadaşlarıma. ama firmaları cansiperane savunan bu arkadaşların varlığı beni çok umutlandırdı, eminim ki bu arkadaşlar insani değerleri, zalimin karşısında mazlumu, haksızlıklara karşı adaleti de böylesine cansiperane savunuyorlardır, yoksa sadece bir firma için böylesine bir savunma yapmazlar, karşılarındakinin de onlar gibi bir sade vatandaş olduğunu unutup hırçınlaşmazlar. ilgin için teşekkür ederim, iyi çalışmalar

  • lllllllllllllllllll  (21.03.12 15:32:56)