Thunderbird'den mail siliyorum, hala yer kaplıyor

Gmail Apps'ın ücretsiz hizmetiyle kendi domainimin mailini kullanıyorum.

Mailimde devamlı 8-10 mb'lik dosyaları alıp,göndermek zorundayım...
Bu da kısa süre içinde Harddiskimde ciddi oranda yer kaplıyor...Thunderbird'de ciddi bir temizlik yaptım.Ama hala C'de yer açılmadı...(Maili Thunderbird'den silince, sunucuda çöp kutusuna taşınıyor,ordan da manuel olarak siliyorum)Yerel dizinleri,Çöpü her yeri kontrol ettim.Silinen maillerin saklandığı bir yer yok...

Bilgisayardan mailleri tamamen nasıl silebilirim ?

Alternatif çözüm olarak thunderbird'de sadece mail okuma yapayım, yerel dizine yüklemesin istesem, böyle birşey mümkün mü

file menüsünde compact diye bir komut var. onu çalıştırın. dilerseniz zaman zaman zaman manuel yapın dilerseniz ayarlardan otomatik dilerseniz add on ileperiyodik. türkçe kullanıyorsanız compact yerine ne kullanılmış bilmiyorum kelime olarak. kendiniz bulun.

mail sildiğinizde dbase dosyasından mailler silinmez. dediğiniz gibi herşey yerinde kalır. ancak klasörlerde görünmez. hatta db dosyasını notepad++ ile falan açarsanız yanlışlıkla sildiğiniz maillere bile adını hatırlayamadığım bir formatta (bişey 64 idi sanırım da unuttum) ulaşırsınız. jpg resimler falan böyle kdjfşslkjfjkdsjfşlkjaslkfş65n495yjdx75107 şeklinde görülür. onları o adını hatırlamadıağım x64 çevirici ile eski haline getirirsiniz. (genelde txt dosyası olarak kaydedip, uzantıyı eml yapmak da işe yarar)
  • ben smyrna  (14.03.12 23:55:04)
compact yapınca bahsettiğim herşey yok edilir. bu arada ilk kez yaptığınız için mail sayınıza bağlı olarak (ve boyutuna) bir kaç dakika sürebilir. kilitlenmiş gibi görünürse dert etmeyin

  • ben smyrna  (14.03.12 23:55:51)
hah, base64

  • ben smyrna  (14.03.12 23:56:13)
istediğim mailleri tamamen silme şansım yok mu?
herşeyi silersem; ya sunucudaki maillerin hepsini tamamen silecek
ya da sunucudaki mailleri tekrar indirmeye başlayacak

muhtemelen çözüm; önce sunucudaki mailleri adam akıllı temizlemek, sonra compact yapmak...Ama daha basit bir yolu var mı diye de sorayım yine

teşekkürler
  • werderweremem  (15.03.12 00:00:01)
hayır ilgisi yok. compact komutunun mail server ile bir ilgisi yok. sadece bir dosya işlemi bu. compact yaptığınızda mailleri geri yüklemeyecek.

  • ben smyrna  (15.03.12 02:39:50 ~ 02:40:23)