digital fotograf baskısı

selam fotograf severler,

Sorularım var konu hakkında çok cahilim sabırla okuyup cevap vereceklere hayır duası edeceğim. :)

Benim çok değil yaklaşık 50 fotoğraf var basılmasını istediğim.

Şimdi 10x15 diyorsunuz başka rakamlar kullanıyorsunuz anlamıyorum ben.

Az önce fotoların boyutlarına baktım 3968x2976 olarak çoğunluğu arada daha ufakları 1280x960 boyutunda.

Ben en iyi kaliteyi ben hangi boyutta alabilirim ?

Adedine 20 kuruş, 30 kuruş veren yerler var ama parası önemli değil sonuçta az baskı olacağından dolayı aşağı yukarı yakın fiyatlar çıkacaktır. Ben sadece bir iş yapacaksam düzgün olsun onun derdindeyim. Boyut olarak hangisi iyi olur 10x15 13x18... ?

13x18 iyi diye bir şey okudum ama siteye güvenemedim.

Bir de fotoğrafların birini de çerçeveletmek istiyorum. Ondan dolayı çerçeve için en uygun boyut hangisi ? Çerçeve masada duracak ve fotoğraf dikey. Boyutu : 2614x2485

Teşekkürler eder, saygılarımı sunarım.

3968x2976 12 mp eder.
10x15 ve 13x18 rahatlıkla kaliteli sonuçlar verir.
hatta 15x20 bile düşünebilirsiniz. eğer fotoğrafta sıkıntı yoksa netlik kaybı olmayacaktır.

çerçeve içine alacağınız fotoğraf da isteğe göre bahsetmiş olduğum ebatlarda bozulma yapmayacaktır. isterseniz çekilen fotoğrafta herhangi bir kumlanma ve bulanıklık yoksa a4 ebatlarında bir çıktı da alabilirsiniz.
kolaylıklar
  • eeb  (12.03.12 22:53:09)
merhaba,
ilk yazdığınız çözünürlük yaklaşık 12mp yapıyori, bu da a3 boyutunda bir çıktı için yeterli çözünürlük, 13x18 rahat rahat bastırırsınız, ancak 1280x960 çözünürlük 10x15e bile yetmez, 300dpi yapıp biraz kalite kaybı ile bastırmanız gerekiyor.
selamlar.
  • ohtararan  (12.03.12 22:53:47)
cevaplar için teşekkür eder ek bir soru daha sormak icap ediyor.
13x18'e tamam dersem üç seçenek var : Mat, Parlak, Silk diye. Bunlar nedir acep ? Fotoğrafların hepsinde insanlar var yani direk doğa fotoğrafları yok, iç mekan dış mekan karışık olarak çekilmişler.

  • baris daima  (12.03.12 23:06:09)
silk sanatsal fotoğraflar ve doğa fotoğrafları için hoş duruyor, eğer sanatsal portreler değil de neşeli grup veya anı fotoğrafı ise parlak seçerseniz hoş durur, biraz daha hüzünlü fotoğraflar için ise mat kağıt.

  • ohtararan  (12.03.12 23:28:17)
ohtararan eyvallah, çok sağol, allah senden razı olsun.

  • baris daima  (12.03.12 23:30:38 ~ 23:44:47)
estafurullah, cümlemizden.

  • ohtararan  (13.03.12 00:10:13)