cmyk vs rgb

merhaba,

fotoşta yaptığım bir dosyanın printer dan çıktısını alacağım.

normal basit bir printerdan çıktı almak için rgb formatını mı kullanmak gerekiyor? diğer türlü renkler sapıtıyor galiba?

evet. hazırladıktan sonra mod değiştirmenizin pek bir anlamı yok, siz o renklere RGB altında çalışırken karar verdiniz. (diye tahmin ediyorum)

  • celeron 300a  (12.03.12 13:24:47 ~ 13:27:52)
rgb olarak çalıştıysan çıktı aldığın zaman farklı renkler göreceksin. eğer çıktı almak istediğin bir çalışma varsa cmyk olarak aç sayfanı sonra ona göre renklere karar ver. ben bu rengi istemedim derdi olmasın.

  • yetkili birine benzeyen abi  (12.03.12 13:30:06)
cmyk olarak aldığım çıktılarda var aslında o sorun. o yüzden acaba dedim, printerlar kullanıcı kolaylığı olsun diye rgb renklerine uyumlu ayarlanmış olabilirler mi?

  • bipolar  (12.03.12 14:33:22)
printerın basma kalitesine ve bastığınız görselin renk kartelasına bağlı olarak değişiyor. ştandart printerlarda rgb daha düzgün sonuç verir. cmyk daha büyük makinalarda daha canlı ve iyi sonuç verir.

  • fukka  (12.03.12 15:49:00)