Nüfus Cüzdanı Yenileme Hakkında 2 Soru

1. Elime 6 ay içerisinde çekilmiş ve fotokopi olmayan bir fotoğrafım ve nüfus cüzdanımla gitmek yeterli mi? Yoksa önce muhtarlığa gidip almam gereken belge var mı? -kayıp olunca gitmek şart biliyorum ancak benimki kayıp değil sadece yenilemek istiyorum-

2. İstediğim her nüfus müdürlüğünde halledebiliyor muyum, yoksa bağlı olduğum muhitteki müdürlüğe mi gitmem gerek?

1- resim + nüfus cüzdanı yeterli
2- cevap bekliyor.

  • avkatbey  (12.03.12 11:04:48)
yeni bir fotoğraf ve hali hazırda elinde bulunan nüfus cüzdanı ile gitmen yeterli. birkaç dakikada yenisini veriyorlar.

ikinci soru hakkında tam olarak emin değilim. nüfus müdürlüğünün internet sayfasında gerekli açıklamaları okuyabilirsin.
  • darthoul  (12.03.12 11:05:17)
2. heryerde olabiliyor. sonuçta hepsi memleketteki sisteme bağlanıyor.

  • sinematematikci  (12.03.12 11:09:21)
1- 2 fotograf ve nufus cuzdani + para (4-5 lira falan alirlar)
2- ya kutugunun oldugu memleketinden cikariyosun ya da ikametinin oldugu ilcenin nufus mudurlugunden her ikisi de yoksa faksla dilekceyle bi ton ugrasirsin obur turlu 5 dakika suruyo

  • maresalx  (12.03.12 11:11:11)
Ben gittiğimde muhtardan belge istemişlerdi. Tarihe bakmak için cüzdanı açtığımda kimliğimin olmadığını gördüm şimdi. Sanırım ben de kaybettim. Bunun prosedürü nedir?

Duyuruception olduk, iyi mi?
  • tzum_tzum  (12.03.12 11:44:27)
1. 2 adet vesikalık fotoğraf ve 5 tl civarı para gerekli

2. istediğin nüfus müdürlüğünde yeniletebilirsin, 15 dk sıra bekleme + 5 dk yeniletme 20 dk da halledersin.
  • passenger  (12.03.12 13:07:16)
1. Muhtardan belge almana gerek yok. Fotoğraf + Nüfus Cüzdanı + 5 lira
2. İkamet ettiğin ilçenin nüfus müdürlüğüne müracat edeceksin.
.
Not: Yenileme harcı zamlanmış olabilir. Ben geçen sene 5lira vermiştim.
  • livaneli kadir  (12.03.12 13:16:40)
İzmir-Karşıyaka: Eski cüzdan, bir adet fotoğraf (sana benzesin yeter), 5,50 TL ve 4 dakika yeterli oldu bana geçen ay. Bağlı olduğum yer Konak'tı, sormadılar bile.

  • AhmetVural1987  (12.03.12 16:19:50)
2. sorum hakkında kesin ve net bir cevap yok mu? yani başka yerden çıkarttıran var, başka yerden çıkartmaya gittiğinde 1 ton uğraştırılan var. bu oradaki nüfus müdürünün keyfine göre mi değişiyor ki?

  • ack3000  (12.03.12 17:35:03)
Çıkan sonuç: Aslında yapılıyor fakat menapozlu memura denk gelmemek lâzım.

  • AhmetVural1987  (12.03.12 20:49:13)
bugün beşiktaş nüfus müdürlüğü'nde değiştirdim kimliğimi. -ikametgahım ataşehir'de- kimse sormadı hangi ilçeye bağlı olduğumu. saat 16.15 civarı gittim. benden başka bir kişi bile yoktu. kalabalık olmasını beklerken bildiğiniz 1 kişi yoktu. bütün çalışanlar bi araya toplanmış muhabbet ediyorlardı o derece boştu:) 5 dakikada halletim. 5lira 75 kuruş istiyorlar. üzerimde bozuk para olarak 5.5 lira vardı 25kuruşu almadı bile o kadar bir rahatlık:)

kısaca: 2 adet 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf, nüfus cüzdanı ve 5.75 lira yeterli kimlik yenilemek için. 5 dakika bile sürmüyor. herhangi bir belge götürmeye gerek yok. kayıtlı olunmayan ilçeden de yapılabiliyor.
  • ack3000  (14.03.12 00:18:52)
Hadi hayırlı olsun müdür.

  • AhmetVural1987  (14.03.12 12:19:55)