disk fren

yeni aldığım bisikletimde shimano marka hidrolik disk fren var. bisiklete binip ilk kez frene bastığımda "tık" diye bir ses duyuyorum. sonraki kullanışlarımda ses yok. sonra mola verip binince yine aynı şey.

bu nedir ki a dostlar?

senin bisikleti hatırladım, aynı marka ve model frenleri kullanıyoruz (shimano 445).

bende bu tarz bir ses sorunu olmadı hiç. ses tam olarak nerden geliyor, frenlerden geldiğine emin misin?
  • jamiro  (11.03.12 19:55:28)
evet eminim diskin oralardan geliyor ses. dediğim gibi ilk basışımda "tık" ya da "clik:)" gibi bir ses geliyor, sonraki basışlarımda bir şey yok.

  • the kene  (11.03.12 19:58:50)
yeni bisiklet kendi vidalarını sürekli gevşetir. sen frene asılınca maşanın oralardan geliyor olabilir ses, tabi gevşemeye bağlı bir boşluktan kaynaklanan. her hangi bir yerinde boşluk var mı diye kontrol et istersen. frenden tık diye ses gelmez çünkü bence öyle.

  • jamiro  (11.03.12 20:07:22 ~ 20:07:54)
hidrolikle ilgili problemi olabilir. bisikletçiye götürün. fren boşalırsa kamyonu devirebilirsiniz.

  • fukka  (11.03.12 20:10:45 ~ 20:11:16)
diskin tekere bağlandığı noktada ileri yönlü boşluk vardır muhtemelen, ilk frene bastığınızda o boşluğa kayıyordur disk ve tık sesi çıkıyordur. sonrasında oturduğu için çıkmıyordur.

bisikleti frene basarken geri yönde götürmeye zorlayın, sonra ileri doğru zorlayın yine bu tık sesi geliyorsa dediğim sebeptendir.
  • elalemin derdi  (11.03.12 20:18:30)