[]

phrasal verb ezberleyemiyorum

bildiğim phrasal verb sayısı 5-10'dur. cümle içinde kullandığım ise 3 falan. okuyorum, ezberledim sanıyorum, yine unutuyorum. ne yapmak lazım? bir mantığı yok mu bunların? up gelince anlam şuna kayıyo, off gelince şöyle oluyo falan gibi?
 
cümleyi ezberlemek iyi bir yoldur.

assets.cambridge.org
www.englishclub.com
www.ingilizcechat.net
vb
  • anonimyususer  (07.03.12 15:08:00 ~ 15:08:37) 
look'a up gelince sözlükten bakmak, look'a for gelirse aramak diye düşünmüyorum ben, look up = sözlükten bakmak, look for= aramak diye yazıyorum beynime, öteki türlü olursa look out a dışarı bakmak diye anlam yüklerim kendi bütçeme göre ve sakınmak, dikkat etmek anlamını gözardı ederim.


  • irbat  (07.03.12 15:08:13) 
sınav için öğrenmek istiyorsan ezberden başka şansın yok, zira hiçbir mantığa uymuyorlar.
ingilizceni geliştirmek için öğrenmek istiyorsan yabancı dizi ve kitap, başka çaresi yok..

  • pitcheuse  (07.03.12 15:08:29) 
ilk etapta "look", "look up", "look forward", "look around" vb. tüm versiyonları farklı sözcükler gibi algılayıp öğrenmeye çalışmak lazım. pratik ile zamanla sohbetin gidişinden verb'ün oradaki formunu kendi spesifik anlamıyla duymaya/anlamaya başlarsın. konuşurken kullanmak, bunlarla beraber zaman içinde gelişir.


  • blackdog  (07.03.12 15:44:53) 
icini rahatlatmak icin yaziyorum, abd'lilerin bile anlamini bilmedigi, kullanmadigi phrasal verbler oluyor arasira.

abd'de yasamama ragmen ben de phrasal verb kullanmiyorum. kullandigim 10 taneyi gecmez. sinav icin iki gunluk ezberlemeni tavsiye ederim. o senin anlik hafizana yazilir zaten. genelini ogrenmek istiyorsan konusma pratiklerinde akilda kalanlari kullanirsin

unutma, life is too short to learn all the phrasal verbs.
  • servicio  (07.03.12 17:05:18) 
"kurgusal sözlük" diye bi kitap vardı, böyle kalıpları phrasal verbleri ses benzerliğinden yola çıkarak bazı türkçe cümlelerde kullanıyordu; yardımcı olabilir belki.


  • alleycat  (07.03.12 23:04:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.