çay tiryakileri! marka verin oran verin!

Ne denersem deneyeyim istediğim tadı bulamıyorum. Eskiden Lipton/Doğuş sarı olan demlik poşet kullanırdık ailemle yaşarken, ama şimdi pek güzel değilmiş gibi geliyor, gerçi annem ona Almanya'dan gelen yaprak çaylardan ekliyordu sanırım. Neyse, bir sürü marka denedim, pek hoşuma gitmedi, bir aktardan kaçak çay aldım, fena değildi ama eklediğim normal çayla pek olmadı, sonra başka aktardan kaçak çay aldım, bu daha kötü gibi bla bla...
Neyse kısaca iyi çay markaları ve oranları istiyorum.

oranları eve gidince anneme sorayım :)
biz 5 kilo filan alan bir kutuya filiz, çok az tomurcuk veya bergamot, biraz da kaçak karıştırıyoruz.

  • niye ama  (06.03.12 15:02:46)
öğrencilik zamanlarımda (adana'da iken) 1 ölçek kaçak çayla 3 ölçek çaykur rizeyi gazetenin üzerinde karıştırıp çayın tozunu da eledikten sonra kullanıyordum, o zamanlar süper geliyordu tadı. adana'dan ayrılınca bir daha denemedim, şimdi aynı tadı alır mıyım bilmiyorum. şu sıralar evde doğuş'un kiloluk sarı paketini kullanıyoruz.

  • cevher67  (06.03.12 15:17:35)
çaykur tiryaki
çaykur kamelya (favorim)
1 demliğe 5 çorba kaşığı
  • hocam fazla egon var mi  (06.03.12 15:22:28)
biz evde bir demliğe 3 tatlı kaşığı koyuyorduk galiba,

ayrıca normal çaya 4 te biri oranında tomurcuk atıp içmeyi bir dene, bne öyle içerim genelde
  • juusto  (06.03.12 15:28:52)
çaykoliklerin gizli tercihi (bkz: tirebolu 42) denemediyseniz şiddetle tavsiye edilir. başka çayla karıştırmaya gerek yok. çaykur'dakiler 2 çorba kaşığı ve 15 dk dem diyor. ama ben bol bol atıp epey demli yapıyorum.

  • with my words  (06.03.12 15:29:24)
lipton yellow label 1 kg lik paket
+
ahmad tea bergamut aromalı olanından yarım kilo
  • halanne  (06.03.12 15:31:15)
oba çay ın bergamotlusu

  • defansif orta saha  (06.03.12 15:32:58)
tabi ki bi de çaykur organik hemşin çayı. çaykur bambaşka.

  • hocam fazla egon var mi  (06.03.12 15:35:47)
Çaykur Tirebolu 42. oran falan istemez.

  • neylersin  (06.03.12 15:37:38)
Lipton vs. Bizim damak tadimiza uygun degil.
Ben Caykur turist cayi icerim ve icine biraz bergamut koyarim.
Iran'in Ahmad Tea adinda bir cayi var cok kaliteli ve biraz da pahali. Onu da harmanlayarak kullandiginda cok güzel bir tat veriyor.
Sallama cay iceceksem A101 de Karadem Demlik Poset Cay var. Pakedi sadece 1 tl ve gayet güzel.
  • caks  (06.03.12 15:38:45)
Çaykur Kamelya ve Rize Turist çayı direk 1/1 karışım + istenirse ahmad tea bergamut

  • mat couthon  (06.03.12 15:38:54)
Not: Ben bergamutlu cay almiyorum. Bergamutu ayrica aktardan alip kendi zevkime göre cay demlerken ilave ediyorum.

giggs+1
  • caks  (06.03.12 15:44:10 ~ 16:06:39)
çaykur mavi paket

bi de çay demlerken demliğe ilk önce kaynamş suyu koy onun üstüne çayı at.öyle demleyin.kesinlikle daha lezzetli.
  • giggs  (06.03.12 15:56:51)
bir kg çaykur tiryaki (sarı paket), bir kg lipton, 100 gr tomurcuk, serçe parmağı büyüklüğünde 3 parça tarçın dalı ufalanmış harman katılacak, eğer içilir raporu varsa çeşme suyundan, değilse hazır suların sertlik oranlarına bak, en yukseginden demle, mutlaka porselen yemlik, ve mutlaka çayı dinlendirmeden doldurma. harmanlayan dikkat et, nerden alırsan al bi avuç çayda hepsinden aynı oranda eline gelecek.

afiyet olsun.
  • antihero  (06.03.12 15:57:53)
şunla bunu karıştıriim kaçak çay koyup çayın tadını boziim derdi yok.Zaten çayları birbirine karıştırılmsına karşıyım. doğadan-gizli bahçe.mis gibi çay. oranı bilmiyorum,deneme yanılma yöntemiyle belirleyebilirsin.Biz hep onu içiyoruz.Çaykur iyi çayları ihrac ediyor,dandik çayları bize içiriyor.Doğuş çay desen ondan da bişi anlamadık,su gibi geldi.Lipton biraz farklı geldi, pek sevmedik.Ne idüü belirsiz çaylar, açık çaylar denemedik. doğadan-gizli bahçe hem kokusu hem rengi mis gibi.bizim hoşumuza gitti.
(biz: ben,annem,babam,kardeşim den oluşan heyet.)

  • quaketrigger  (06.03.12 15:59:31)
söylemeyi unuttum, demleyecegin kadar çayı ılık sudan geçirip öyle demle.

*imla hataları için özür dilerim, telefondan yazıyorum.
  • antihero  (06.03.12 16:02:16)
@tirebolu 42 diyenler
nerede bulunur istanbul da?

  • benaslindayohum  (06.03.12 16:13:28)
doğadan gizli bahçe

  • inheritance  (06.03.12 16:18:21)
porselen demlik kullan.

  • suunto  (06.03.12 16:21:23)
tirebolu 42 +1

  • pyro clustic flow  (06.03.12 16:45:54)
bu tirebolu fln olan çay kur un özel çayları neden her yer de bulunamıyor ???

  • mmt  (06.03.12 16:59:18)
ben çok seçici değilim doğuş çayın breakfast ve bergamotundan birer demlik poşeti koyuyorum. evde tek ben içtiğim için yeterli oluyor ama işin uzmanından şöyle tavsiyeler almıştım vaktinde deneyeceğim bir gün:
1-demlik poşeti tercih etmeyin :)
2-çayınızı yıkayın
2-yıkanan çay, altta kaynayan suyun etkisiyle aromasını daha yoğun şekilde bırakacaktır. sonra demleyin işte normal bildiğiniz gibi... demişti bir bilen. denemekte fayda var.
  • merena  (06.03.12 23:18:58)
Ofçay efsane

  • firez  (17.08.13 15:39:45)
çaykur organik rize diyorum başka da bir şey demiyorum.

doğuşta olabilir ondan da memnunuz gerçi.

ayrıca poşet çayları sen direkt çöpe at. poşet çay içtiğinden zevk alamıyosun çaydan. poşet çay içip de çay içiyorum deme. demle çayı ohh mis :)

bizde çayları babam demler. organik çayı bayağı uzun süre demliyordu. ne kadar uzun süre demlenirse o kadar güzel oluyormuş. ölçüsünü bimiyorum valla. ama öyle çok az koymuyordu içine pintilik yapmıyordu çay demlerken.

@giggs dediği de çok doğru. çayı öyle demle. daha güzel oluyor.
  • ruh i tibbiye  (17.08.13 16:02:38)