[]

Bir fizik sorusu / Konu Atışlar

ddurmakta olan bir asansör 6 m/saniyekarelik ivme ile yukarı doğru hızlanmaya başladığında tavanındaki su damlası koparak serbest düşmeye başlıyor. su damlası 1/2 saniye sonra asansörün tabanına düşüyor.

a)su damlasının asansörün tabanına çarpma hızı?
b)asansörün yüksekliği?
c)su damlası tabana düşene kadar asansör kaç m yükslemiştir?
d)su damlası tabana çarptığı anda asansörün hızı?

çok teşekkürler.

 
asansörün tabanı 6 m/s² lik yukarıdan gelen su damlası ise 10 m/s² lik ivmeyle geliyor. bağıl ivmeyi 16 m/s² olarak düşünebilirsin.

a-) (1/2)*16= 8 m/s
b-) [(1/2)² * 16]/2= 2 m
c-) [6*(1/2)²]/2= 0.75 m
d-) 1/2*6= 3 m/s


b ve c şıklarında a*t²/2 formülünü kullandım.
  • 2enkucukasalsayidir  (05.03.12 21:51:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.