Öğrenim Vizesi ile İlgili Bilgisi Olan?

daha önce soru açmıştım benim rusyadaki hatuna iş imkanı var mıdır diye..o işten doğru düzgün bir yanıt alamadık şimdi niyetim buraya gelmesi ve türkçe dil eğitimi alması

EGM'nin sayfasından öğrenim vizesi ile ilgili gereksinimlere baktım fotoğraf pasaport ve yeni öğrenci kaydı diyor. aradım bugün dedim turist olarak ülkeye giriş yapsa ardından öğrenim vizesine başvursa banka teminatı falan gerekiyor mu dedim (çünkü tustik uzun süreli vize diyince aylık 500 dolar teminat istiyor yaşam giderleri için-ama öğrenim vizesi başlığında böyle bir istek yok) bu sorumun üzerine hattaki bayan turist olarak gelip başvurursa 500 dolar lazım dedi yahu öğrenim vizesi diyorum turistik demiyorum dedim tamam işte turist olarak gelip öğrenim vizesine başvurursa 500 dolar lazım dedi..çorba vaziyetteki aklım iyice hoşaf oldu anlayacağınız.. birinin yardımına ihtiyacım var dellenecem artık her kafadan bir ses çıkıyor

bana kısaca ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz özetleyecek olursam rus vatandaşı kız arkadaşım 30 gün kesintisiz turist olarak kalma hakkını kullanım ülkeye giriş yapsın kurstan evrakları tamamlayalım burda kalsın..bu işler ne kadar süreri de söylerseniz hakkatten makbule geçer

peki bu konsolosluktan yazı kaç günde çıkar fikrin var mı?

  • scapegoat  (06.03.12 23:03:15)
ben de aynı fikirdeyim rusyadan aynı anda kaç kişi eğitim için başvurur ki diye düşünüyorum. dün tömer ile görüştüm 250 dolara kabul yazısı gönderiyorlar kayıt olunca da 250 eksik ödüyorsun. dediğin gibi en iyisi sanırım tömer kursları. ben şimdi şeyin peşindeyim sağdan soldan tanıdıktan bi kurs kabul yazısı aliyim de buraya bi gelsin belki daha iyi bir kurs da buluruz ne biliyim tanıdıklardan falan

  • scapegoat  (07.03.12 09:32:23)
hile değil aslında öyle ya da böyle gelecek buraya o zamana kadar iş bulursak iş için işlemleri yaparız da açık konuşmak gerekirse bir yazıya bu kadar para almaları hoşuma gitmiyor belki kendilerine teminat olarak görüyorlar ancak yine de ne bileyim pek mantıklı değil

  • scapegoat  (07.03.12 16:08:42)
şu son cümleni bu aralar pek çok kişiden duymaya başladım:) söyle özetliyim iş hali hazırda arıyoruz ama pek kolay değil tahmin edersinki..önyargılı yaklaşıyorlar türkçe olmadığı için..bu tömer de 6 aylık acceptance yazısı veriyormuş geçen emniyeti aradığımda da kurs boyunca verilir dedi kadın ama bence pek emin değildi çünkü eminyetin sayfasında yanlış hatırlamıyorsam en az 1 yıllık vize verilir bitince uzatma talep edilebilir diyordu.. sen bu konularda yetkili bir abiye benziyosun eğitim amaçlı geldi diyelim sonra iş bulduk çalışma bakanlığına başvursak ( ki izin veren makamda tanıdığımız var) öğrenim vizesini iptal ettirip çalışma vizesi talep edebilir miyiz?

  • scapegoat  (07.03.12 23:25:44)