siyaseti anlamak

sağcı, solcu, milliyetçi, asker, polis, devlet nedir, parlemento nedir...
milyonlarca soru. Bunları hiç anlayamayacakmıyım ben. Aptal biride değilim ama örneklerle ,ilkokuldaki birine anlatır gibi anlatmanın bi yolu yok mu bunun

bunların her birinin evrensel anlamı var.türkiye de ki kullanımları daha farklı biraz daha içi boşaltılmış.herkesin kendi durduğu yerden bi yorumu var
kısaca :
sağ :türkiye de komunizm akımına karşı oluşmuş daha sonra din ile birleşmiş milliyetçi muhafazakar anlamları barındıran akım
sol : daha eşitlikçi,özgürlükçü,emek için mücadele eden komunizm kökenli ve onun liberal dünya ya entegre edilmiş akım.
milliyetçi : kelime anlamı milletini seven olmakla birlikte türkiye de ırkçı kimselerce meşrulaştırılmış zeminde kalmak için kullanılan kelime.eğer türkçeyi seviyorum ve kullanıyorum diyorsan milliyetçisin.eğer bu ülkede sadece türkçe konuşulur diyorsan ırkçısın
ırkçı : kendi milletini diğer halklardan ve onların haklarından üstün gören kişi
asker-polis : salt anlamda bildiğin asker-polis ama temsil ettikleri değerlerse asker : ülkenin resmi kafasını koruma bekçisi
polis : he hükümetin temsil ettiği kılığa giren dansöz
devlet : her bir birey,toprak kurum kuruluşların bütünü
parlemento : bildiğin meclis
  • big bang  (03.03.12 02:19:29)
abicim siz anlatmayın, yine şekiller oluşur kafasında ve bu kavramları kimse tarafsız anlatamaz bana kalırsa.

3 sene de olsa öğrenmek istiyorsan öğrenirsin, bence çoğu insan basmakalıp cümleler haricinde bu birikimden yoksun zaten, bence insan böyle şeylere aç olmalı.
  • reddediyorum  (03.03.12 02:48:59)
Bir adet "Münci Kapani-Politika Bilimine Giriş" kitabı edinin.Fazlasıyla yardımcı olur.(adı korkutmasın,gayet yüzeysel bilgiler veriliyor.)

  • p a t r i o t  (03.03.12 03:10:45)
olayı bir kabileye kadar indirgeyip küçük bir grup için düşünebilirsin. mesela şef, genç savaşçılar, yaşlı bilgeler, ve köyle ilgili farklı düşünceleri olan halk grupları. tabi sonuçta buradaki halk çok az kişi olacağından mesela genç savaşçılardan bazıları bir grup halka bazıları diğer grup halka dahil oluyor, gökten inme olmadıkları için. bu tip düşünebilirsin sanırım en basitinden. sağ-sol hadisesini anlayabilmek için de sırf türkiye politikası yetmez, dünya politikası/politika tarihi ile ilgilenmek de gerekir.

  • kediebesi  (03.03.12 03:36:52 ~ 03:39:34)
aynen lan komünizm nedir diye sorsalar bilemem :)

  • geberix  (03.03.12 09:46:46)
haberleri izle kitap oku arkadaşlarınla bu tartışmalara gir vsvs kendine göre tanımlarını çıkartırsın zaten bunların

  • juusto  (03.03.12 11:30:28)