lens-filtre

lenslere takılan filtrelerde sağ diş mi var yoksa sol diş mi? ya da şöyle sorayım, filtreyi lense takarken hangi yöne çeviriyoruz? lense sıkışmış filtreyi çıkarmam lazım.

objektif karşıya bakarken sola doğru çevirmek lazım gelir. (takarken)

  • vital  (29.02.12 20:02:28 ~ 20:02:42)
şimdi yanlış bir şey söyleyip lensi kırdırmayayım ama vida dişleri evrenseldir. üreticisi götlek değilse lens ve filtre dahil dünyadaki her tür vida sola (saat yönünün tersine) doğru gevşer, sağa doğru (saat yönüne) sıkılır.

edit: hah işte biz o daha yaygın olan yüzde 99'a evrensel, yaygın olmayan yüzde1'e de götlek diyoruz. 33 senelik hayatımda istisnasını görmedim zira. bu arada cevabım yanlış olmadığı, diğer arkadaşlar da aynısını söylediği halde sadece beni tiklememenize de bozuldum açıkçası. yine de siz bilirsiniz tabi.
  • kibritsuyu  (29.02.12 20:08:06 ~ 01.03.12 09:20:39)
@vital: anlamadım tam. lens bize bakıyor biz de filtreyi takacağız. saat yönünde mi çeviriyoruz takarken.

@kibritsuyu: böyle bişey yok, sağ diş daha yaygındır sadece.
  • hakiki bulut  (29.02.12 20:10:52)
objektifin önü sana doğru baksın. (bayonet kısmı arkada, yani senin fotoğrafını çekermiş gibi duracak lens)

filtreyi sola, yani saat yönünün tersine çevir sökmek için.
  • sustain  (29.02.12 20:14:01)
filtrenin ucu size dönükken sola çevirin, ama zor çıkar, filtreyi karşıya baktırıp sağa çevirin.
selamlar.

  • ohtararan  (29.02.12 20:14:48)