kütle-ağırlık arasındaki fark

arkadaşlar, öncelikle konuya hakim olmadan sallamazsak sevinirim.
şimdi, kısaca şöyle soruyorum:
1-baskül ile tartıldığımızda ölçtüğümüz şey ağırlığımız mı?
2-ağırlığımızsa neden birimi kg
3-kütlemizse -ki öyle olduğunu zannetmiyorum- neden gidip ayda aynı baskülle tartıldığımızda kütle değişiyor? kütlenin değişme ihtimali fizik yasalarına göre yok.

not: şahsi kanaatimce baskülde ölçülen ağırlık, fakat birimi kg değil newton olmalıydı. bu eskiden kalan yanlış bir uygulama diye düşünmekteyim.

not2: bugün ölçme tekniği dersinde hocanın anlattığı şu şekilde:
ölçülen ağırlıktır, kütle birimiyle gösterilir, fakat newton cinsinden bulmak için bunu bir daha yerçekimi ivmesiyle çarparız.
örn: ölçülen ağırlığımız 100 kg ise biz 981 newton'uzdur.

fakat bu bana pek mantıklı gelmedi,
evet, yardımlarınızı bekliyorum.

1 - evet
2 - 1kg = 9,81 newton. yani ölçülen ağırlığımız 100 kg ise biz 981 newton'uzdur. evet.
3 - aya gittiğinde kütlen değişmiyor.
  • tepedeki psychedelic adam  (27.02.12 20:24:25)
kütle değişmez, ağırlık değişir. ağırlık yerçekiminin bir etkisidir. klasik olarak şöyle anlatılır: dünya da 6 kilo ölçülen bir cisim, ayda 1 kilo olarak ölçülür. Bu ayda ki yerçekiminin dünyadakinden daha az etkili olmasındandır.

  • bipolar  (27.02.12 20:25:27)
ama ağırlık birimi newton, kütle birimi kg olması gerekmez mi? bizim ağırlığımız nasıl 100 kg olacak? ağırlığımız 100kg ise 981newton olan neyimiz? ve 100 kg ağırlığımız varsa kütlemiz nedir?

  • bohr atom modeli  (27.02.12 20:29:35)
Yahu dünyadasın bir yere gittiğin yok. O yüzden 9,81 newton fiks 1 kga denk geliyor. E o yüzden öyle diyoruz. Sen istiyorsan 9.81le çarp ağırlığını öyle söyle :D

  • McScReaM  (27.02.12 20:32:55)
o aslında kilogram değil kilogram kuvvet. kilo diye kısaltılıyor öyle.

  • tepedeki psychedelic adam  (27.02.12 20:34:23)
işin sırrı Newton'un 2. kanunundadır. F=m.a bir diğer deyişle G=m.g burada m kütle, g yerçekimi ivmesi, G de ağırlıktır. Bunların ışığında:

1- Baskül ağırlığı ölçer.
2- dijital olanların içinde bir hesaplama sistemi var sanırım. g'yi sahip bir değer alıp (9,81) kütleyi hesaplayıp bize veriyor. mekanik olanlarda da böyle bir ayarlama yapılıyor.

not: g (yerçekimi ivmesi), bizi çeken kütle (dünya) ile doğru orantılıdır. mesela ay daha küçüktür, g de küçüktür, böylece ağırlık da düşüktür.
  • f2dx  (27.02.12 20:37:33 ~ 20:40:40)