Kazik matematik sorusu

Iki boyutlu bir Gauss fonksiyonunun acili bir duzlemdeki izdusumunu veren fonksiyon lazim. Biraz daha kafa patlatsam cozucem aslinda da bir el atan olursa fena olmaz.

Fonksiyonu da vereyim.

I=I0 * exp((-2*r^2)/w^2)

Var mi babayigit matematikci/fizikci?

sole bu dusunce gelistirdim 2 degiskenli gaussianin x ve y eksenleri yani z=0 duzlemine olan iz dusumu nedir

gaussian fnk f(x,y) = I olsun

bu durumda f(x,y) = 0 formulu z=0 duzlemi uzrinde ki izdusumu verir

sindi egimli bir duzlem varsa bu ax + by + cz = d seklinde bir denklemle ifade edilsin buradan z yi cekelim biz yane z = h(x,y) gibi bir fnk ile ifade edilsin

f(x,y) = h(x,y) nin bu projeksiyonu vermesi icab eder kanimca ama yine de emin degilim bir matlab veya matematika tarzui seyde denenmeli

use at your own risk
  • iplikci  (23.02.12 20:58:22 ~ 20:59:15)
@iplikci, tam ben de onu dusunmustum ama cozmeye usendim :) Saolasin.

  • curt  (23.02.12 21:01:41)
Matematik cok guzel bir sey lan. Kendin vok, orgazmik hazzi yasa

  • excusez  (23.02.12 21:21:13)