.bak uzantılı dosya...

autocad kullanan biri olarak ben bir zamanlar nasıl yapmışsam bu .bak uzantılı dosyaları notepad de açılacak şekilde değiştirmiştim meraktan. sonradan düzeltemedim, malım işte. bunu nasıl hiçbir programın açamayacağı normal haline geri çeviririz? bu arada sonunu .dwg yapmak da işe yaramıyor... yani olur da esas dosya giderse bu .bak da bir işe yaramayacak...

"Denetim Masası / Varsayılan Programlar / Varsayılan Programı Ayarla" içinden değişiyor.

  • edaydin  (23.02.12 12:44:15)
oraya gidince soldaki çerçevede en altta ''windows search explorer'' var onu seçip varsayılan olarak ayarla mı diyorum? nasıl oluyor? arayüz şu: img196.imageshack.us

  • kisa bisey olsun istemistim  (23.02.12 12:50:43 ~ 12:50:55)
O listede notepad olması lazımdı ama şimdi baktım bende de yokmuş. Önce .bak uzantısına (sağ tık, open with ile always use this program seçili olarak) oradaki programlardan birini atarsak -mesela picasa-, sonra buradan picasa'yı seçip "choose defaults" dersek olur galiba.

  • edaydin  (23.02.12 13:00:04)
işe yaramadı :(

en alttakini seçip şey ettim yine olmadı. yok mu bunu bilen, anlayan kimse?
  • kisa bisey olsun istemistim  (23.02.12 13:07:13 ~ 13:09:38)
www.softpedia.com
Program varmış sırf bu iş için!

  • edaydin  (23.02.12 13:17:45)
mesajda dediğini yaptım önce. ama normalde o pencereyi değil de daha basık, küçük bir sürü yazı olan bir pencere çıkıyordu, bak a tıkladığım zaman. neyse bu mediasoft denen olayı yaptım. .bak ı seçtim remove dedim. succesfully oldu abi dedi ama bu kez bak dosyaları wordpad a dönüştü. nedir benim bu çilem ooofff off. programı bile işe yaramıyor deliriccciiimm :(

  • kisa bisey olsun istemistim  (23.02.12 13:28:24)
he dediğini anladım şöyle yapacaksın.

herhangi bak dosyasına sağ tık > özellikler > (birlikte aç: değiştir) > gideceği yola c:\windows\system32\ yaz. orada "shell32.dll" dosyasını seç ve evet de olur

edit: system32 klasörü içinde shell32.dll dosyasını kolay bulmak için o pencerenin sağ alt kısmını "tüm programlar" yap ve ara satırına shell32.dll yaz. (birde shell32.dll.msi falan var onlar değil)
  • neysene  (23.02.12 14:20:10 ~ 14:22:50)
cık bu da olmadı :/

  • kisa bisey olsun istemistim  (23.02.12 15:11:55)
uzun uğraşlar sonuç verdi!
bu linkte bak olanı indirip, sonra registry'ye bunu merge edince oluyor-muşşş.

www.sevenforums.com
  • edaydin  (23.02.12 16:11:36)