İş görüşmesinde Essay yazma

Yarın bir iş görüşmesinde aşamalardan birinde essay yazdıracaklarmış.

Hangi konularda yazdırırlar, konu yelpazesi "her şey olabilir" denecek kadar geniş mi olur böyle görüşmelerde, yoksa kafana göre takıl mı derler?

Bir de essay yazarken dikkat etmem gereken kritik bi iki nokta falan varsa aklınıza gelen, cevabınıza onu da iliştirirseniz sevinirim.

konu gireceğin departmanla ilgili olur "bence".
spelling'e dikkat et, "fikir" yaz yeter.

  • fakyoras  (22.02.12 21:30:09)
Daha once mulakatın "işveren" tarafında bulunup başvuranlardan yazı yazmalarını istemiş biri olarak tecrubelerimi paylaşayım kısaca:

1.Essay dediğine göre heralde ingilizce yazmanı istiyorlar. Gramer, gramer, gramer. Cok onemli. Kimse senden o sırada edebi bir eser çıkarmanı beklemez ama gramer kurallarına dikkat etmeni beklerler.

2. Belli başlı essay yazım kuralları/kalıpları vardır, onları kullan.

3. Biz konu yelpazesini geniş tutmuştuk, başvuranları çok zorlamaması açısından ama tabi cok belirli bir konuda da yazmanı isteyebilirler. Bunu önceden kestirmek çok mümkün değil. Senin yine de aklında bir kaç konu olsun, "istediğini yaz" derlerse, çünkü o sırada insanın aklına konu gelmeyebiliyor ve öyle mal mal bilgisayar ekranına/kağıda bakmak hoş olmuyor.

4. Çok kasılma yazarken, rahat bir ton kullan ve bildiğin sularda yüzmeye özen göster.
  • fengari  (23.02.12 00:54:18)