Mimarlık Hakkında.

Merhabalar,
arkadaşlarımdan biri, bu sene 1. sınıfa başlayacak. bölümü mimarlık tahmin ettiğiniz üzere:)

ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? daha üst sınıftan olanlar olsun, bu işte daha spesifik pozisyonlarda olan olabilir, arkadaşımın ufkunu açacak ne gibi şeyler tavsiye edersiniz? ana sorumuz bu,

yan soru da, şu 1 ayda ne gibi çalışmalar yapsa iyi olur, bir öneriniz var mıdır?

el cizimini gelistirsin. bilmiyorsa once photoshop ogrensin sonra autocad daha sonra da sketchup, 3d studio max vb. birinci sinifta photoshop ve autocad bilse yeter aslinda.
dijital fotograf makinesi edinsin.
film arsivi yapmaya baslasin? kitap okusun.
aslinda fazla kasmasin tatil yapsin butun bunlar mecburen olacak cunku zamanla.
  • gofret  (14.08.08 23:24:56)
Kitap derken genel kültür babında mı bildiğimiz kitaplar yani, yoksa mimarlıkla ilgili mi? Eğer ikincisi ise ne gibi kitaplar tavsiye edersiniz mesleği hakkında?

  • thorn pyros  (14.08.08 23:32:06)
okumak. sadece mimarlık için değil hangi bölüme başlacak olunursa olunsun okumak ilk şart bence. kabul görür ki mimarlık sadece iyi bi çizim yeteneği değil, geniş bir ufuk da ister. bu anlamda ufkunu açacak hemen herşey okunabilir. klasikler, mitoloji, felsefe kitapları okurdum ben olsam. ayrıca;

(bkz: sanatın öyküsü)
(bkz: mimarlık üzerine 10 kitap)
(bkz: mimarlık okurken göze alınacaklar)
  • crayze horse  (15.08.08 01:30:23)
the fountainhead - ayn rand

  • chavezding  (15.08.08 07:54:49)
- itü'ye gidiyosa birebir hoca ve ders tavsiyesinde bulunabilirim.
- ayn rand'ı okusun ama çok da "allaam hayatımın kitabı" önyargısıyla okumasın. bence manyağın biri zira.
- eğer dönem başlamadan önce okul "oryantasyon" adı altında bişi düzenliyosa ona katılsın, iyi olur o da.
  • gerrain  (15.08.08 10:03:22)
evet chavezding benden önce yazmıs türkcesi de var PINAR inklap yayınevinden,
bir de simdi heryerde bulabilir HAYATIN KAYNAGI diye ki Plato yayından (maalesef)
ama ceviri aynı
es gecmesin bir de İNSANLAR VE KÖPRÜLER Kazım İsmen İş bankası yayınları
ancak sahaflarda bulabilirsin, YEM yayınlarını takip etsin
Mimar Babam filmini mutlaka seyretsin
  • gdduman  (15.08.08 10:59:25)