kit lens ile alternatif lensler arasındaki farklar

ekşisözlüğün fotoğrafsever dostları.. Canon eos 450 d makinemde genel kullanım itibariyle 18-55 is kit lens kullanmaktayım hani bazı durumlarda geniş açıda hayat kurtarıyor ama şöyle bir durum var.. acaba Tamron SP AF 17-50mm gibi bir lens alırsam iki lens arasında gözle görülebilir bir fark hisseder miyim ? Yani renklerin doygunluğu olsun, keskinlik olsun çok fark eder mi ?Kullananlar, bilgisi olanlar neler söyleyebilirler ?

merhaba,
bahsi geçen tamron 17-50 diyafram açıklığı 2.8 olan bir lens. dolayısı ile kit lensinizden daha çok ışık alıyor, loş ortamda işinize yarayacak hatta elde çekimde size birkaç stop kazandıracaktır. lenste kullanılan optik elemanlar da kalite olarak elinizdeki 18-55e göre yüksek olduğundan daha keskin fotoğraflar elde etmenize yardımcı olur. kesinlikle tercih edebilirsiniz.
selamlar.
  • ohtararan  (15.02.12 14:55:21)
bütçeniz yeterliyse 17-50 vc li olan versiyonu alın.

  • ned flanders  (15.02.12 15:09:57)
@ned flanders

açıkçası şu linkteki dikkatimi çekmişti ama fiyat ve teknik olarak ne gibi farklılıkları var ?

www.hizlial.com
  • joehigashi  (15.02.12 15:13:45)
sizin yerinizde olsam 18-135mm tarzı bir şey alırdım. Bir taşla iki kuş.

  • bgraydin  (15.02.12 15:36:20)
canon ef 50mm f/1.8 ii efsanevi bir lenstir ve her canon sahibinin edinmesi gerekir çünkü gerçekten çok ucuz ve çok işlevsel.
canon ef-s 17-85mm f/4-5.6 is usm dolaş-çek için iyi bir lenstir.
fakat 50mm hariç diğer benzer aralıklı yakın fiyatlı lenslerde gece-gündüz gibi bir fark asla yakalanmaz benim önerim mevcut sistemine;
canon ef-s 55-250mm f/4-5.6 is ve canon ef 50mm f/1.8 ii ekle
param var diyorsan Tokina AF 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX geniş açı olarak renk, keskinlik vs de muazzam fark yaratır
vee en klasik şeyi söylemeden geçemeyeceğim
lens seçiminde ne çekmek istediğiniz çok önemli o yüzden en uygun aralığı belirleyip ona göre lens karşılaştırmak daha mantıklı mesela hayatı boyunca sadece 50mm lens kullanan fotoğrafçılar var ben de genelde bunu kullanıyorum sadece kapalı mekanda sıkıntı olabiliyor açıdan olayı o zamanda kit lense dönüyorum vs
  • lunedor  (15.02.12 16:05:16 ~ 20:58:50)
selam aşağıdaki linkte karşılaştırmalar mevcut. VC vibration control anlamına geliyor. Aynı lensi almayı düşünüyordum ancak bütcem olmadığı için 28-135 canon ıs usm aldım. Bir süre bununla devam edeceğim. Eğer pro değilseniz sanırım vc olmayanda işinizi görür. Fiyat farkı baya varmış.

  • ned flanders  (15.02.12 18:15:28)
vc tam olarak vibration compensation(titreme telafisi) demek oluyor ki bence pro değil ise gerekli bir özellik sonuçta saniyenin bilmemkaçta birinde kare yakalıyoruz ve deklanşöre basma anında bile makineyi düzgün tutamazsak titreşim meydana gelmekte.

  • lunedor  (15.02.12 18:19:17)
Tamron SP AF 17-50mm'yi 500d ile kullandım uzun süre, kesinlikle almanı tavsiye ederim. Kit lensini kullanma zaten, sat. Bunun yanında kesinlikle 50mm 1.8 öneririm.

  • awareim  (15.02.12 20:15:09)